Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP, soruşturmayı yeterli bulmadı

CHP, soruşturmayı yeterli bulmadı

AİHM’İN Türkiye’yi iki köyün bombalanması ve 43 kişinin ölümüyle ilgili olarak 2 milyon 305 bin euro ödemeye mahkûm etmesini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, hükümeti Uludere Katliamı’nın faillerini bulmaya çağırdı

AİHM’İN Türkiye’yi iki köyün bombalanması ve 43 kişinin ölümüyle ilgili olarak 2 milyon 305 bin euro ödemeye mahkûm etmesini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, hükümeti Uludere Katliamı’nın faillerini bulmaya çağırdı.

Taraf ’a konuşan Tanrıkulu, olay 1994’te yaşanmış olsa da Türkiye’nin, AİHM’e savunmasını AKP hükümeti döneminde verdiğini söyledi. Tanrıkulu, “Hükümet sorumluluktan kaçamaz” dedi.

Tanrıkulu, Sadullah Ergin’in soruşturmanın yeniden başlayacağına ilişkin açıklamasını yeterli görmedi. “Bakanın söyledikleri sorumluluktan kaçmaya, Avrupayı kandırmaya yönelik bir manevra, hiçbir anlamı yok. Hükümet yargı gereğini şimdiye kadar neden yapmadı, Uludere’yi niçin örtüyorsunuz” dedi. Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“Dosya yeniden açılabilir demek, sorumluluktan kaçmanın başka bir yoludur. Şırnak’ta 38, Uludere’de 34 insanın savaş uçaklarıyla, bombalamayla öldürüldükleri kesindir. Failleri bulmak ve cezalandırmak için AİHM kararına da gerek yoktur. Hükümetin, yargının Uludere dosyasındaki performansı ve aldığı tutum da zaten onların politikalarını açığa çıkarıyor, bakanın son açıklamasını da tekzip ediyor.

“KANDIRMAYA YÖNELİK”

Bakanın 4. Yargı Paketi’yle soruşturmanın yeniden açılacağı sözleri ‘ben sorumluları cezalandırmadım’ demek yerine Avrupa’yı kandırmaya yönelik politik manevra ve sorumluları koruyup kendi görevlerini yapmaktan kaçınmalarının da tercümesidir.

AİHM’in mahkûmiyetinden sonra soruşturma yeniden açılabilir demek yerine, öncelikle sen yürütme olarak ne yapacaksın, örneğin o bombalamayı yapanların yakasına idari olarak yapışacak mısın. Onları teşhir edip cezalandıracak mısın. Eğer böyle ise, Uludere soruşturmasından başlayarak yapsınlar da görelim. Yoksa topu savcıya atıp ‘dosya yeniden açılabilir’ demek samimiyet için yetmez.”

Taraf, 14.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.