Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Haşhaş ekiminde rekor

Haşhaş ekiminde rekor
Birleşmiş Milletler’in verdiği rakamlara göre Afganistan'da haşhaş ekilen alanların yüzölçümü 200 bin hektarı geçti.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) ile Afganistan Uyuşturucuyla Mücadele Bakanlığı'nın ortak hazırladığı rapora göre geçen yıl yüzölçümü 154 bin hektar olan haşhaş tarlalarının büyüklüğü 209 bin hektara yükseldi.

Afganistan'da şimdiye kadar haşhaş ekilen alanların en fazla olduğu yıl, 193 bin hektarla 2007 yılıydı ve 7 bin 400 tonluk afyon üretimi kaydedildi. Bu yıl haşhaş ekilen alanların daha fazla olmasına rağmen havaların kötü olması nedeniyle toplam 5 bin 500 tonluk afyon üretildi.

Afyon eroinin de temel hammaddesi. Dünyadaki afyon üretiminin yüzde 90'ı Afganistan'da gerçekleşiyor. Tahminlere göre Afganistan'da 2013 yılında üretilen afyonun piyasa değeri 950 milyon Amerikan Doları'nı buluyor. Bu da ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 4'üne denk geliyor.

UNODC Direktörü Yuri Fedotov, Afganistan'daki uyuşturucu sorununun ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Fedotov kalkınma yardımı sağlayan kuruluşlar ile güvenlik birimlerinin bütünleşik bir konsept geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Afganistan'daki NATO birliklerinin gelecek yıl ülkeden ayrılması bekleniyor. Yabancı askerlerin çekilmesiyle birlikte ülkenin ekonomik durumunun darbe almasından endişe ediliyor.

dw.de, 13.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.