Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > AK Parti'li vekil: "Başörtüsünü artık çıkarmayacağım"

AK Parti'li vekil: "Başörtüsünü artık çıkarmayacağım"

AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, "Başörtüsünü artık çıkarmayacağım ve TBMM Genel Kurul çalışmalarına da bu şekilde katılacağım" dedi.

Şahkulubey AA muhabirine yaptığı açıklamada, hac ibadetinde ziyaret ettiği kutsal mekanlardan çok etkilendiğini ifade ederek, dönüşünden itibaren böşürtüsünü hiç çıkarmadığını bu nedenle Meclise de başörtüsüyle girme kararı aldığını söyledi.

"Öncelikle Allah'ın nasip etmesi ile hac vazifemi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Allah gitmek isteyenlere de en kısa zamanda nasip etsin. Haccın manevi havası ile orada takmış olduğum başörtüsünü artık çıkarmayacağım ve TBMM Genel Kurul çalışmalarına da bu şekilde katılacağım" diyen Şahkulubey, bu kararına herkesin saygı göstermesini beklediğini belirtti. Şahkulubey, şöyle dedi:

"Başörtüsü olayı ve diğer dini konular kişinin Rabbi ile olan bir kulluk meselesidir. Biz, 'Hacca giden her hanım dönüşte başını örtecektir, örtmeyenin haccı kabul değildir' gibi bir değerlendirmede bulunamayız. Ben mevcut durumumu göz önünde bulundurarak başımı örtmeye karar verdim. Bu kararıma en çok annem sevindi. Başımı örtmem konusunda beni destekleyecekler kadar karşı çıkacakların da olacağını tahmin ediyorum. Ancak bu kararıma herkesin saygı göstermesini bekliyorum."

Hacdan geldikten sonra bir rahatsızlık yaşadığını ve tedavisinin sürdüğünü belirten Şahkulubey, iyileşmesi halinde başörtüsünü çıkarmama kararı alan 3 milletvekili arkadaşı ile Meclis Genel Kurul çalışmalarına başörtüsüyle katılacağını kaydetti.

Meclise başörtüsü ile girecek milletvekillerine destek

Bu arada merkezi Mardin'de bulunan Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi Derneği Başkanı Ahmet Akgül ise Meclise başörtüsü ile girecek milletvekillerine destek verdiklerini belirtti.

Demokratikleşme paketinde açıklanan hususlardan birinin kamuda başörtüsü yasağının sona ermesi olduğunu hatırlatan Akgül, kamuda başörtüsü serbestisinin ardından bu yıl kutsal hac farizasını yerine getiren milletvekillerinin dini inancı gereği Meclise başörtüsü ile girmelerinde ne hukuki ne ahlaki ne de vicdani hiç bir engel bulunmadığını söyledi. Akgül, şunları kaydetti:

"Halkın iradesinin kendini hissettirdiği daha sivil ve özgürlükçü bir TBMM yerine, milletin iradesi doğrultusunda seçilmiş başı açık veya kapalı milletvekillerini milletin meclisine layık görmeyen jakoben davranışların geçmişte millet tarafından sandıkta cezalandırıldığı unutulmamalıdır. Başta Mardin Milletvekilimiz Sayın Şahkulubey olmak üzere diğer milletvekillerimizi de aldıkları kararlarından dolayı kutluyor, kendilerini destekliyoruz."

 

cnnturk.com, 30.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.