Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > İnce: "Erdoğan'ın elinden türban silahını alacağız"

İnce: "Erdoğan'ın elinden türban silahını alacağız"
CHP'li Muharrem İnce, "başörtülü milletvekili" tartışmasına ilişkin, "Dertleri sadece seçim öncesinde bir türban mağduriyeti yaratmaktır. Tayyip Erdoğan'ın elinden bu silahı alacağız" dedi.
 
CHP TBMM Grubu, Muharrem İnce başkanlığında basına kapalı toplandı. Grupta, milletvekillerinin Genel Kurul'a başörtüsüyle girmesi halinde takınılacak tavır ele alındı.

Muharrem İnce açıklama yaptı

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, basına kapalı grup toplantısının ardından gazetecilere açıklama yaptı. Muharrem İnce, AK Parti'nin 11 yıldır sürdürdüğü "toplumu kamplaştıran, bölen, ayrıştıran" politikalarına alet olmayacaklarını ifade etti.

Arınç'ın sözlerini hatırlattı

İnce, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, 2005 yılında, "Boynunda haç taşıyan bir kamu görevlisi Hristiyanlığı sembolize ederse, bir Musevi başındaki takkesiyle ya da bir Müslüman başörtüsüyle karşısındakine mesaj vermeye çalışan kamu görevlisi, kendisinden eşit hizmet almaya çalışanlara bir korku verebilir. Tarafsız davranmayacağı konusunda bir endişe verebilir. Kamu görevlilerinin dini sembol takmaları bu nedenle yasaklanmıştır" ifadelerini kullandığını belirtti.

"Başörtüsü serbestisi isteyen vekili disipline sevk etmişlerdi"

AK Parti eski Milletvekili Hüsnü Tuna'nın ise 2008 yılında, "kamuda türban, başörtüsü serbest olmalıdır" dediğini anımsatan İnce, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin bunu yalanladığını ve Tuna'nın disipline sevk edildiğini anlattı. Muharrem İnce, açıklamasında şunları söyledi:

"Yani halk tabiriyle, erken öttü diye arkadaşlarına ceza verdiler. Şimdi sorum şu: Siz, asıl niyetinizi söyleyin. Herkesin başını kapatmasını zorunlu ne zaman yapacaksınız? 'Hakim, polis, savcı takmayacak' diyor ya acaba 'şunlar zorunlu takacak' noktasına gelecekler mi? Beş yıl sonra hangi noktaya gelecekler? Altı yıl önce bunu söyleyen bir milletvekilini disipline veren bir zihniyet, gelecekte hangi noktalara gelecek? Bütün özgürlükleri yok ettiler Türkiye'de."

"Mağdur görüntüsü çizmelerine engel olacağız"

Kendilerinin kişisel yaşama ve yaşam biçimlerine saygılı olduklarını ifade eden İnce, "Ama bu özgürlük değildir. Hatta bir özgürlükten vazgeçmektir. Saçını açma özgürlüğünden vazgeçmektir. Bu konuda Genel Başkan Yardımcımız Sayın Şafak Pavey, zamanı gelince Genel Kurul'da konuşma yapacak. AKP'nin bu oyununa alet olmayacağız. Mağrur olmalarına rağmen mağdur görüntüsü çizmelerine engel olacağız. Onların toplumu kandırmalarına, millete yalan söylemelerine engel olacağız" diye konuştu.

"Tayyip Erdoğan'ın elinden bu silahı alacağız"

"Bunların İslam anlayışı siyasetle iç içe bir İslam anlayışıdır" sözleriyle AK Parti'ye yönelik eleştirilerini sürdüren İnce, şöyle konuştu:

"Hiçbir dertleri yoktur. Dertleri sadece seçim öncesinde bir türban mağduriyeti yaratmaktır. Bunu diline dolayacak, seçim meydanlarına çıkacak, 'benim başörtülü bacım' diye başlayacak. Sanki başörtülü bacılar sadece onun bacısı, bizim bacımız değil. Tayyip Erdoğan'ın elinden bu silahı alacağız. Mağrur olmasına rağmen onun mağdur görüntüsü çizmesine izin vermeyeceğiz."

"2,5 yıllık milletvekilliğinde bir gün bile kürsüye çıkmadı"

Meclis'e başörtüsüyle gelinmesini destekleyen bazı kişilerin hayatında başını hiç örtmediklerini ileri süren İnce, "Hayatında başını hiç örtmemiş bazı arkadaşlar, bugün Tayyip Erdoğan'ın gözüne girmek için çok ilginç açıklamalar yapıyorlar. Müslümanları da ikiye böldü bunlar. Bir, bizim gibi kalü beladan Müslüman olanlar bir de Tayyip Erdoğan'dan sonra Müslüman olanlar çıktı başımıza. Hayatında bir gün bile, 2,5 yıllık milletvekilliğinde kürsüye çıkıp yeminden başka hiçbir iş yapmayan bir kadın milletvekili, bugün şimdi bu açıklamaları yapıyor. Demek ki senin görevin buymuş. Özel görevli gelmişsin sen buraya" diye konuştu.

Özkes: "Halkın sorunlarına dönülmeli"

Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes de AK Parti'nin, başörtüsünü, kaymak olarak yediğini, seçim öncesinde de bu kaymağı katmerli hale getirdiğini söyledi. Özkes, "AKP, bizim karşı çıkarak, kaymağın üzerine bal sürmemisi bekliyor. O nedenle AKP'nin hevesini kursağında koymamız, üzmemiz lazım. AKP, biz karşı koyarsak, ne kadar şiddetli tavır sergilersek, bundan mutlu, memnun olacak ve seçimlerde kullanacak. Dolayısıyla bu tuzağa, bu oyuna gelmemeliyiz. AKP'nin beklediği pası vererek, AKP'ye gol attırmamalıyız" diye konuştu.

Özkes, kendisinin emekli müftü, annesi, eşi ve kızının başörtülü olduğunu vurguladı.

Atatürk tişörtüyle gelmeyi düşünüyor

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da toplantı öncesi gazetecilerin, "Genel Kurul'a Atatürk tişörtüyle mi geleceksiniz?" sorusunu, "Öyle düşünüyorum" diye yanıtladı.

cnnturk.com, 30.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.