Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kışanak: Aday değilim

Kışanak: Aday değilim
BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, yerel seçimlerde belediye başkanı olacağı iddialarını yalanladı.

ANKARA - Barış ve Demokrasi Partisi’nde (BDP) aday adaylarının partiye başvuru süresi bugün doluyor.

Kadın kotasının uygulandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne şimdiye kadar hiç kimsenin aday adayı olarak başvurmadığı belirtildi.

BDP'nin Diyarbakır'da partinin Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ı aday göstereceği, Mardin'de ise siyasi yasağı olan Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ü destekleyeceği iddia edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan BDP Eşbaşkanı Kışanak, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde aday olacağı yönündeki iddiaları yalanladı.

Kışanak, “Ben partinin eşbaşkanı olarak, aday arkadaşlarımızın seçim kampanyasını yürütecek ve onların en yüksek oy ile seçilmelerini sağlayacağız. Adaylığım asla söz konusu değildir" dedi.

'KADIN ADAY SIKINTISI YOK'
Kadın kotasının uygulandığı yerde kadın aday adayları başvurularının az olmasını da değerlendiren Kışanak, "Hem BDP kadın meclisinde, hem de Kürt Kadın hareketinde kadın aday sıkıntısı yoktur. Rekabet ve yarış konusunda kadın arkadaşlarımızın deneyimsizliğinden kaynaklanan bir tutukluluk söz konusu olabilir" dedi.

İMRALI ZİYARETİ
İmralı Adası'nda BDP heyetinin Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmelerin de devam edeceğini söyleyen Kışanak, şöyle konuştu: "Daha önce hükümet ile yaptığımız görüşmelerde ayda iki kez heyetlerin oraya gitmesi benimsenmişti. Ancak, sarkmalar meydana geliyor. Her görüşme için Adalet Bakanlığı'na başvuru yapmamıza gerek yok, yaptığımız görüşmelerle yeniden adaya BDP heyeti gidebilir."

ntvmsnbc.com, 30.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.