Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Tartışma PM üye sayısını arttırdı

Tartışma PM üye sayısını arttırdı

Batı illerinde yerel seçimlere hazırlanan HDP’nin Olağanüstü 1. Büyük Kongresi’nin ardından gözler parti yönetimine çevrildi. Her iki eşbaşkanın BDP kökenli olmasının, parti içerisinde tartışmalara neden olduğu öğrenildi. HDP’nin 1. Olağanüstü Kongresi’nde tek liste ile girilen seçim sonrası partinin yeni yönetimi belli oldu. Siyasi Partiler Yasası’nda ‘eşbaşkanlık’ sistemi tanımlanmadığı için HDP Eş Genel Başkanlığı’na İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel seçildi. Tuncel’in genel başkan olarak listeye girmesine kongre devam ederken karar verildiği öğrenildi. Ancak Tuncel ile birlikte Ertuğrul Kürkçü eşbaşkanlık sistemine göre partiyi yönetecek.

Eşbaşkan itirazı

Parti eşbaşkanlarının BDP kökenli olmasının parti içinde tartışmalara neden olduğu öğrenildi. Hafta içi İstanbul’da gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) listesinin belirleneceği kongre yürütme toplantısında, bileşenlerden iki eşbaşkanın BDP kökenli olmasına itirazlar geldiği belirtildi. Yaşanan tartışma sonrası Tuncel ve Kürkçü’nün eşbaşkan olmasına karar verildi. Ancak eşbaşkan seçimi Kürkçü’nün hastaneden taburcu olmasının ardından gerçekleştirilecek PM toplantısında kesinlik kazanacak.

80 kişilik liste

HDP yönetiminin yeniden belirleneceği 1. Olağanüstü Büyük Kongre öncesi başlayan PM listesi tartışmaları, kongrede konuşmalar sürerken de devam etti. Tartışmanın uzaması üzerine 60 olarak belirlenen PM üye sayısı, genel başkan ile birlikte 80’e çıkarıldı. Liste, 74 delegenin oyuyla resmileşti. Daha önce sürpriz isimlerin yer alacağı söylenen PM’de emek kesiminden sendika veya işçi temsilcisine yer verilmemesi mutsuzluğa neden oldu.

 

Radikal, 29.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.