Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Mustafa Sarıgül'den Kılıçdıroğılu'na yanıt

Mustafa Sarıgül'den Kılıçdıroğılu'na yanıt
 
 
- Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'ye katılması için yaptığı çağrıya, "Kılıçdaroğlu'nun çağrısı en üst düzeyde yerini bulacaktır." cevabını verdi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün İstanbul'da yaptığı açıklamada, "Türkiye Değişim Hareketi'nin hepsini CHP'ye davet ediyorum" demişti. Türkiye Değişim Hareketi'nin kurucusu olan Sarıgül, Kılıçdaroğlu'nun çağrısına yanıt verdi. Mustafa Sarıgül, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun çağrısı en üst düzeyde yerini bulacaktır" dedi.

Sarıgül, "Ben Türkiye değişim hareketine sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun yapmış olduğu çağrıya çok teşekkür ediyorum. TDH'ya gönül veren binlerce yurttaşımızın emeğine sayın Kılıçdaroğlu çok güzel bir sevgi göstermiştir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun çağrısı en üst düzeyde yerini bulacaktır. TDH'ya gönül vermiş binlerce yurttaşın adına sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na çok teşekkür ederim " diye konuştu. Sarıgül'ün bu sözleri yanında bulunanlar tarafından alkışlarla karşılandı. Bakırköy'de bir alışveriş merkezinde kitabını imzalayan Mustafa Sarıgül yoğun ilgiyle karşılaştı. İmza günü dolayısıyla etkinliğin yapıldığı kitap evinde zaman zaman izdiham yaşandı.

 KILIÇDAROĞLU DÜN TDH'YE ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Kılıçdaroğlu dün katıldığı etkinlikte, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye katılmak için dilekçesini verip vermediği yönündeki soruya , "CHP Genel Başkanı olduğum tarihten bu yana sorulan her soruya samimi ve doğru yanıt vermek için çaba harcadım. Bana ulaşan hiç bir dilekçe yok. Ama dilekçe gelirse, biz bir partiyiz, hukukun üstünlüğüne inanan bir partiyiz. Bizim bir tüzüğümüz var. Bir kişinin partiye nasıl üye olup olmayacağı da kayıtlıdır. O tüzük, partinin kurultayında kabul edilmiş bir tüzüktür. O tüzüğe göre, partiden ihraç edilmiş birisinin partiye dönmesinin kuralları vardır. Dilekçeyle başvurur, dilekçesini alırız, dosyasıyla beraber parti meclisine indiririz, parti meclisinde görüşülür, gizli oylama yapılır, üyeliği kabul edilirse, bir sorun kalmamış olur. Önümüzdeki günlerde bu süreç tamamlanır mı? Umuyorum tamamlanır" diye yanıt vermişti.

TDH’YE ÇAĞRI: AYRIŞMA LÜKSÜMÜZ YOK

Kılıçdaroğlu, bölünme lüksü olmayan bir siyasal anlayışı temsil ettiklerini de söyleyerek, "Eğer çağdaş uygarlığı istiyorsak, A partisi, B partisi, A hareketi, B hareketi bunların dışına çıkmak zorundayız. Türkiye Değişim Hareketi var, hepsini Cumhuriyet Halk Partisi’ne davet ediyorum. Ayrışma lüksümüz yok. Ülkenin bu kadar sorunları var biz ayrışıyoruz. Herkes öyle bir noktaya geldiki can derdinde biz ayrışıyoruz. O öyle olsun bu böyle olsun. Ayrışma lüksümüz yok. Önce demokrasiyi rayına oturtalım, ondan sonra oturur kendi aramızda varsa bir şey ayrışırız.

Hiç kimseyi bölmemeye, ayrıştırmamaya ihtiyacımız var. Özellikle Kürt kökenli yurttaşlarımızı, onları kırmamaya büyük ihtiyacımız var. Bir duygusal kopuşa CHP, aydınlar veya bu ülkenin kadınları olarak izin vermememiz lazım. Duygusal kopuş en tehlikeli kopuştur. Sarıgül de, saygı duyduğumuz bir siyasetçidir. Elbette ki, ayrışmaya tahammülümüz yok derken, onun için de söylüyorumtdhyi onun için söylüyorum. Şu anda Türkiye’de tek parti düzeni var. Bizim zorluğumuz da oradan kaynaklanıyor. Biz, bir siyasal partiye karşı muhalefet yapmıyoruz. Biz, bir AKP devletine karı muhalefet yapıyoruz" diye konuştu.

Milliyet, 27.10.2013 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.