Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na 2.5 yıl sonra hak verdi: Van Denizi!

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na 2.5 yıl sonra hak verdi: Van Denizi!

2.5 yıl önce CHP liderini Kılıçdaroğlu'nu 'Van Gölü' yerine 'Van Denizi' ifadesi kullanması nedeniyle 'Kılavuzunuz doğru olmayınca gölü deniz zannedersiniz' diye eleştiren Başbakan Erdoğan Van'da konuştu: Varsın haritada göl denilsin. Biz Van Denizi diyoruz...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , bugün Van’da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Van, denizi olan, ekmeğini bir ölçüde denizden kazanan illerimizden biri. Varsın haritalarda göl denilsin. Biz ona sizlerin dediği gibi ‘Van Denizi’ diyoruz. Biliyorsunuz demiryolu taşımacılığının bir kısmı Van Denizi üzerinden yapılıyor. Doğudan batıya, batıdan doğuya taşınan yükler Van Denizi üzerinden taşınıyor. Ancak iki feribot 16 vagon taşıyabiliyordu. Bu Van’a da Van Denizi’ne de yakışmaz dedik. Onun için Van Denizi kenarına bir gemi üretim tesisi yani tersane yaptık. Her biri 50 vagon taşıma kapasitesine sahip iki büyük feribotu burada inşa ediyoruz. Van’ı büyükşehir yaptık mı? Yaptık... Sözümüzde durduk mu? Durduk… Van artık büyükşehir. Belediyecilik Ak Parti ’nin işidir. Ak belediyecilik Van’a yakışır. Bunu görmek istiyorum.”

2.5 YIL ÖNCE VAN DENİZİ DİYEN KILIÇDAROĞLU ’NU ELEŞTİRMİŞTİ

20 Şubat 2011’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van Gölü’ne Van Denizi diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaoğlu’nu eleştirmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Van Gölü’ne Van Denizi diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu için “Kılavuzunuz doğru olmayınca gölü deniz zannedersiniz” sözleriyle eleştirmişti.

KILIÇDAROĞLU YANIT VERMİŞTİ: SENİN HABERİN YOKSA BEN NE YAPAYIM?

Kılıçdaroğlu, bir gün sonra Başbakan’a verdiği yanıtta "Dünyadan bu kadar habersiz, ülkesinden bu kadar habersiz bir başbakanı ilk kez görüyorum" dedi. Vanlıların Van gölüne 'Van denizi" dediklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Senin haberin yoksa ben ne yapayım?" diye sormuştu.

Van Valiliğinin internet sitesinde 'Van denizi' diye yazdığını, Van valiliğinin geçen yıl "Van Denizi Su Sporları Şenliği" düzenlediğini, 2008 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi 'ne mensup 4 milletvekilinin verdikleri bir araştırma önergesinde "Van Gölü yöresel adıyla Van Denizi olarak bilinir' denildiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Kime ne anlatayım? Cehalet desem biraz kaba kaçacak" demişti.

 

Radikal, 26.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.