Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kocaoğlu: 4 milyon İzmirli'yi karşısında bulur

Kocaoğlu: 4 milyon İzmirli'yi karşısında bulur

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Valisi Mustafa Toprak'a seslenerek, "Ya belli bir hiyerarşi içinde beraber çalışırız ya da çalışamayız" dedi.

İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, imar planlarında kentsel yeşil alan olarak kayıtlı olan Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü arazisinin plan değişikliği ile konut ve ticaret alanına dönüştürüldükten sonra satışa çıkarılması nedeniyle CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından Bornova Ağaçlı Yol'da düzenlenen yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşün ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşüm konusunda İzmir'e yaftalar yapıştırıldığını ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 7-8 yerde onay alarak çalışma başlattığını belirtti.

İzmir Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü'nün ise belediye yönetimini kentsel dönüşüm konusunda eleştirdiğini söyleyen Kocaoğlu, şöyle konuştu:

 

"Sayın Kentsel Dönüşüm İl Müdürü, devlet memurudur. 657 sayılı yasaya tabidir. Bu zat-ı muhterem İzmir'e geldiğinden bu tarafa herkese akıl öğretmektedir. Bizim uyguladığımız 5393 sayılı yasa insana, insan haklarına, demokrasiye, gayrimenkul hakkına saygılı olan ve uzlaşmacı bir yöntem taşıyan yasadır. Onların uyguladıkları yeni çıkan 6306 sayılı yasa, müteahhidin, vatandaşın gayrimenkullerini sahiplenmesini getiriyor. Vatandaşın aleyhine kullanılacak maddeler var. Dayatmacı bir yasa. Ve bu sayın muhterem il müdürü bu yasa ile kent dönüşümü yapıyor. Eğer elinde bir meziyet, işbilirliği varsa, kendisi o ceberut yasayla kent dönüşümünü yapsın."

'ONA TAVSİYEM İSTİFA ETMESİ'
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni kentsel dönüşüm konusunda kimsenin eleştiremeyeceğini ifade eden Aziz Kocaoğlu, "Bu il müdürü siyasete çok hevesliyse, devletin değil hükümetin, hatta bakanın bürokratıysa, ona tavsiyem istifa etmesi ve siyaseti yapması. Biz devlet memurluğundan siyasete geçmedik. Aday olur, gelir seçim kazanır. Bir bürokratın yüzde 56,7 oyla seçilen bir büyükşehir belediye başkanına kent dönüşümü öğretmeye, akıl vermeye ne haddi vardır, ne hakkı vardır. Herkes haddini bilmek zorundadır. Artık bürokratlar, hükümetin ve iktidar partisinin milletvekillerinin bürokratı haline gelmiştir" diye konuştu.

Basmane çukuru tartışmaları Basmane'de 13 yıldır boş duran arazi hakkında da değerlendirmede bulunan Aziz Kocaoğlu, bölgede çukur oluşmasına neden olan belediye başkanının "sütten çıkmış ak kaşık" gibi konuştuğunu iddia etti.

Eski belediye başkanlarına bugüne kadar söz söylemediğini ifade eden Kocaoğlu, "Ama bıçak kemiğe dayanırsa kime ne söyleyeceğimi çok iyi biliyorum. Hukuki sorun var. Vali Bey'in 'Büyükşehir'in görevi' demesine gerek yok. Büyükşehir Belediyesi görevini biliyor" dedi.

Sümerbank arazisi konusunda da kimsenin tek başına hüküm veremeyeceğini savunan Aziz Kocaoğlu, şöyle konuştu: "İl Genel Meclisi'nin, Özel İdare'nin malları yerel sermaye ve servettir. Bunu lise mezunu çocuk bilir. Devlette bürokrat olmaya gerek yoktur. Ona rağmen burada, oranın müze olmasına karşı çıkan kimse yoktur. Müze bu işin örtüsüdür. Bunu Vali Bey de çok iyi bilmektedir. Orada paylaşılmak istenen, 'ham' yapılmak istenen, 40 bin metrekare inşaat alanı olan, turizm imar alanı olan arsanın satılması, elden çıkartılması ve bir yandaşa havale edilmesidir. Vali bey'in bunu gizlemeye saklamaya, üstünü örtmeye hakkı yoktur. Vali bey devletin valisi olmak durumundadır. İzmir yerelinde yatırımcı en büyük kuruluş İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. Vali beyin görevi, devlet kurumları adına Büyükşehir belediyesi ve tüm kuruluşlarla koordinasyonu sağlamaktır. Yani görevi bizim hakkımızı savunmak ve önümüze çıkan bürokratik engelleri Ankara'da savunmak zorundadır."

'BÖYLE BİR HAKKI YOK'
İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın siyaset yaptığını iddia eden Aziz Kocaoğlu, "Geçen gün gittim, basında beyanat vermeyelim dedim. Tam tersini söylemişim gibi 2 gündür basın üzerinden bombardıman yapıyor" dedi.

Vali Toprak'ın hakkaniyet içinde davranması gerektiğini savunan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İzmirli 4 milyon insan, sayın Valimiz de bu doğrultuda giderse, hakkaniyet içinde davranmazsa, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir halkını karşısında bulacaktır. Sayın Vali'ye, seçilmiş belediye başkanı olarak şunu söylüyorum. Ya benimle belli bir hiyerarşi içinde beraber çalışırız ya da çalışamayız. Çalışamamak benim problemim değildir. Beni getiren kararname değildir. Beni getiren 4 milyon İzmirli'dir. Bu insanlar beni getirdiği müddetçe, buranın bir numaralı seçilmiş kişisi olarak, bütçesi en büyük kurum olarak ve on senedir hükümetin kente yaptığı yatırımlardan daha fazla yatırım yapan belediye olarak bu kenti kalkındırmaktan sorumluyum. Hemşehrilerimiz yetki verdiği müddetçe kimseyi dinlemeyiz. Biz hesabımızı 397 yılla zaten veriyoruz. Bunu herkes bilsin ki ölmüş eşek kurttan korkmaz."

 

ntvmsnbc.com, 25.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.