Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Akdoğan: Andımız faşist bir anlayış olarak uygulanmış

Akdoğan: Andımız faşist bir anlayış olarak uygulanmış
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın merakla beklenen ‘Demokratikleşme Paketi’ndeki en önemli maddelerden biri de ilkokullarda Andımız'ın kaldırılması oldu. Bunun üzerine gelen tepkileri Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'dan cevap geldi. Andımız'ın farklı kesimleri rahatsız ettiği için kaldırıldığını ifade eden Akdoğan, "Tek tip buyurgan kısmen faşist bir anlayış olarak uygulanmış. O metnin içeriğinde çok farklı tabirler var. Muhafazakar kesimler de rahatsız olabiliyor. Metin farklı toplum kesimlerini rahatsız ediyor" dedi.

Başbakan  Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, NTV canlı yayınına konuk olarak gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İşte Akdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:
 
"ALEVİ KESİMİ BÜYÜK ZULÜMLER YAŞADI"
 
Alevi'lerin geçmişte büyük sorunlar yaşadığını dile getiren Akdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Alevi kesimi ciddi travmalar yaşadı. Büyük zulümler yaşadı. Atılması gereken çok adım var, çalışıyoruz. çalıştaylarda gördük ki Alevi kesimi de homojen değil. Çok farklı şeyler söyleyen gruplar var. Zihniyet değişimi gerekli. Kısa vadede bir beklenti oluşturmayı da çok doğru bulmuyorum." 
 

"MUHAFAZAKAR KESİMLER RAHATSIZ OLABİLİYOR"
 
Andımız'ın farklı kesimleri rahatsız ettiği için kaldırıldığını ifade eden Akdoğan, "Tek tip buyurgan kısmen faşist bir anlayış olarak uygulanmış. O metnin içeriğinde çok farklı tabirler var. Muhafazakar kesimler de rahatsız olabiliyor. Metin farklı toplum kesimlerini rahatsız ediyor" dedi. 

"BİZ ÜÇ TEKLİFE DE AÇIĞIZ"
 
Akdoğan, seçim sistemi ve baraja ilişkin  "Biz bu üç teklife de açığız. Dar Bölge Türkiye'yi iki partili yönteme götürüyor. Ak Parti burada tek bir şey dayatıyor gibi görünmemek için farklı öneriler getirdi. Ben ortak bir uzlaşı olarak bir şey yapılabilecek kanaatinde değilim. AK Parti modelleri toplumun önüne koydu. Köklü çözüm anayasa ile olabilir. Demokratik reformun büyüğü yeni anayasada olabilir. Bizim bir şekilde bunu çözmemiz gerekiyor" diye konuştu.
 

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ BOZMAYA HİÇ KİMSE CESARET EDEMEZ"
 
Çözüm sürecinin planlandığı gibi ilerlediğini ifade eden Akdoğan, "Ciddi bir toplumsal umut, beklenti ve destek var. Burada hiç kimse bu süreci bozma riskine giremez. Buna cesaret edemez. Bu süreci bozacak adımlar atamaz. Bunu atarsa da kaybeder. Toplumsal destek ve umut bunu boğan bir şeydir. Aksi hareket eden kendisi kaybeder" şeklinde konuştu.  Akdoğan, Kamuda başörtüsü düzenlemesine şimdilik karşı çıkan kimsenin olmadığını söyledi.  Akdoğan, AK Parti'nin Kasım ayının başında yerel seçim adaylarını açıklayabileceğini de söyledi. 
 

Hürriyet, 03.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.