Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kılıçdaroğlu: El Kaide Türkiye'den adam devşiriyor

Kılıçdaroğlu: El Kaide Türkiye'den adam devşiriyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, El Kaide bildirisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Gaziantep'teki temasları kapsamında Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, gazetecilere açıklama yaptı. Huzur ortamına ihtiyaç olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Huzur ortamına ihtiyacımız var. Bunun sağlanması lazım. Bu ortam sadece Gaziantep'e bağlamında değil. Sizin büyük ölçüde ihracat yaptığınız Ortadoğu açısından da son derece önemli. Ortadoğu'nun bir kan gölüne dönmesini asla istemeyiz. Barışın olmasını isteriz. Huzurun olmasını isteriz" dedi.

El-Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti örgütünün 7 Ekime kadar Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nın açılmadığı takdirde intihar saldırısı yapacağı bildirisiyle ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye 'nin pek çok ilinde El-Kaide'ye eleman devşirtildiğini söyledi. Radikal unsurların eğitilerek gönderildiği ve geri dönüşlerinde Türkiye'ye sorun olmaya başladıklarını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"az önce, huzurun sadece Türkiye'de değil, bütün bölgede olmasını söyledim. Türkiye hukukun üstünlüğüne inanan bir devlettir. Hukukun üstünlüğünü savunan bir devlettir. Öyle olması gerekir, biz evrensel ve çağdaş dünyanın bir parçası olmak durumundayız. Radikal unsurları Türkiye'ye getirip, onlara kamp açıp, onları burada eğitip; ellerine silah verip, Katar'dan gelen parayı cebine koyup, Suriye'ye göndermek Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışmaz. Radikal unsurları eğitip gönderdiniz, şimdi onlar, geri dönüp Türkiye için sorun olmaya başladılar. Reyhanlı'da patlayan bomba, 53 yurttaşımızın hayatını kaybetmesi, terörün ithali anlamına gelir. Bu ülke, terörden çok çekti. Halen de çekiyor. Bizim terörümüz bize yemezmiş gibi; şimdi bir de El-Kaide çıktı karşımıza. Bunu savunmak mümkün değil. Daha acı olanı, 21'inci yüzyılın Türkiye'sinde pek çok ilde El-Kaide Türkiye'den eleman devşiriyor. Bizim gençlerimiz, Suriye'ye gidip hayatlarını kaybettiler. Rize'den bir baba beni aradı; 'Benim oğlum, Suriye'de öldürüldü. Bana telefon ettiler, oğlun şehit oldu diye ben anlamıyorum diyor; Müslüman'ın, Müslüman'ı öldürmesi ne zamandan beri şahadet sayılıyor. Bana söylüyor bunu. Yine bana şunu söylüyor; 'Bu ülkenin sınırları yok mu? Sınırları kim koruyor. Benim oğlum Suriye'ye nasıl gitti."

'SINIRLARI AÇTINIZ, YOL GEÇEN HANINA DÖNDÜ'
Meşru ve hukukun üstünlüğüne inanan devletlerin terör örgütleriyle iş yapmayacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Şimdi siz sınırları açtınız, yol geçen hanına döndü. Suriye'deki çatışmaları teşvik ettiğiniz, destek verdiniz. Şimdi, destek verdiğiniz örgüt sizi tehdit etmeye başladı. Meşru devletler, hukukun üstünlüğüne inanan devletler, terör örgütleriyle iş yapmazlar. Bunun bedelini bu devletler ağır öder. Türkiye'de bu konuda izlediği politikayla başının beladan kurtulamayacağını bilmesi gerekir. Özellikle iktidarın bilmesi gerekir. Biz ısrarla, kendi bölgemizde barışı ve huzuru savunuyoruz. Ben Irak'a da gittim. Beni eleştirdiler Irak'a neden gittim diye. Gidin oradaki Türk işadamlarına sorun, hangi zorluklarla karşı karşıya kaldılar. Biz orada işadamları ve hükümet yetkililerini bir araya getirdik. Terör, bir insanlık suçudur. Teröre karşı, hepimizin ama hepimizin ortak tavır alması gerekir. Rahmetli Uğur Mumcu, bir dönem şöyle demişti; 'Teröristin sağcısı, solcusu olmaz. Terörist, teröristtir.' O nedenle benim adamım, onun adamı değil."

EL-KAİDE'NİN AĞZI YOK MU?

Kemal Kılıçdaroğlu, El-Kaide'nin yaptığı açıklamaya karşı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün öyle bir şey yok açıklamasıyla ilgili, şunları kaydetti:

"Ülkeyi kim kan gölüne döndürüyorsa; görüşünüz ne olursa olsun, sağ olabilir, sol olabilir, orta olabilir. Hep beraber karşı çıkmalıyız ve karşı durmalıyız. Daha acı olanı şu; Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bu konuda yaptığı açıklama. El-Kaide böyle açıklama yapmadı gibi bir açıklama yapmış. Emniyet Genel Müdürlüğü neden böyle bir açıklama yapıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, El-Kaide ile iş birliğimi var. El-Kaide'nin ağzı yok mu böyle bir açıklama yapmadık diye. Bu tabloya baktığımız da ve bu açıklamanın ortaya çıkardığı gerçek, Türkiye'nin, iktidarın El-Kaide ile işbirliği yaptığını ortaya çıkarıyor. Bu acı bir gerçektir, bu uluslararası alanda Türkiye'nin meşrutiyetine zarar getirir."

 

ULUSLARARASI SURİYE KONFERANSI TOPLANMALI

Suriye'deki iç karışıklıkların çözüme kavuşması için Ankara veya İstanbul'da Uluslararası Suriye Konferansı'nın toplanması gerektiğine değinen Kemal Kılıçdaroğlu, "Birinci sorun Suriye'de iç çatışmanın durdurulmasıdır. Hükümetin, bu konuda sağlık ve tutarlı adımlar atması lazım ve çağrıda bulunması lazım; silahları susturun diye. İlk atılacak adım budur. Arkasından İstanbul'da ve Ankara'da uluslararası Suriye konferansının toplanması lazım. Bu konferansa Amerika, Arap Birliği, Avrupa Birliği, Rusya, çin, İran ve Suriye'deki taraflar davet edilmelidir. Soruna çözüm bulma konusunda Türkiye'nin önemli adımlar atması gerekir. Gerek tarihsel birikimi, gerek bölgedeki konumu itibariyle Türkiye'ye yakışan budur. Siz, çatışmanın bir parçası olursanız, sorumluluk size sıçrar, nitekim sıçradı. Cilvegözü ve Reyhanlı bunun tipik örneğidir. Biz hükümete, defalarca çağırdı yaptık. Akan kanı durdurun, taraf olmayın dedik. Taraf olursanız, Türkiye bundan zarar görür dedik. Ama hayır, biz taraf olacağız dendi. Bugün Suriye tezkeresi görüşülüyor. Bir şey olursa Suriye'ye saldıracağız. Suriye bize saldırırsa diye. Suriye bize neden saldırsın, gücü var mı? Tezkerede yanlıştır, o da doğru değildir. Dış politikada Türkiye ciddi bir ivme kaybetmiştir, bölgede yalnızlaşmıştır. Kapısını çalabileceğimiz bir komşu bile kalmamıştır. Suriye, ne Irak, ne İran, ne Mısır, Ermenistan'ı zaten biliyorsunuz. Yunanistan ile zaten ilişkileri biliyorsunuz. Ne oldu bize. Biz bu bölgede, saygınlığı olan bir devlettik. Herkese kucak açan bir devlettik biz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Adil Konukoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'na bakır sürahi hediye etti.

 

Radikal, 03.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.