Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Muharrem İnce: "Avucunuzu yalarsınız"

Muharrem İnce: "Avucunuzu yalarsınız" 

 

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı söylentilerine ilişkin, "Benim böyle talebim yok" dedi.
 
İnce, partisinin Yalova İl Başkanlığı tarafından düzenlenen aday tanıtım toplantısına katıldı.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantıda konuşan İnce, "Ankara'ya İnce bir ayar gerek" yazan pankartı açan partililere teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı demokratikleşme paketini eleştiren İnce, "Paket açıklıyor. Diyor ki 'Andımızı kaldırıyorum'. Neden kaldırıyorsun? Irkçılık kokuyormuş. 'Türküm, doğruyum, çalışkanım' deniliyor. PKK'ya bunun sözünü verdiniz mi? Önce bunu sormak lazım. Tabi ki verdiler" diye konuştu.

ABD'de her sabah çocukların ABD bayrağına bağlılığını bildirdiklerini, 'Bu cumhuriyet, kanunun altında sonsuza kadar yaşayacaktır. Özgürlük ve adalet hepimize' diye ant söylediklerini anlatan İnce, Fransa'da da İngiltere'de de bunun bulunduğunu söyledi.

İnce, "Bu anttan ne istiyorsunuz? İstiklal Marşı'nda da kahraman ırkımızdan söz ediyor. O zaman bu da ırkçılık kokuyor. Andımızdan sonra sırada İstiklal Marşı da mı var? Bunu soruyorum" ifadesini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı

İnce, kamuoyunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağına dair söylentiler olduğunu kaydederek, "Gazetelerde, televizyonlarda duyuyorsunuz. 'Muharrem İnce gidici mi?' Avucunuzu yalarsınız bir yere gitmiyorum. Benim böyle talebim yok" diye konuştu.

Türkiye'nin 3-4 büyük vilayetinden, il yönetimlerinden kendisine böyle bir teklif geldiğini anlatan İnce, şöyle devam etti: "Bursa'dan geldi örneğin. Diğerlerini söylemeyim. Dedim ki, 'benim böyle bir isteğim, ortaya çıkmışlığım yok'. AKP İstanbul'da anket yaptırıyor, benim adımı koyuyor. Ben mi dedim AKP'ye benim adımı koy. Benim böyle bir isteğim yok. Ankara bizim için neden önemli. Bir kere hepimiz Ankaralıyız.

Cumhuriyete inanan, Atatürk'e inanan, bağımsızlığa inanan herkes Ankaralıdır. İki, Ankara bir dik duruştur. Ankara, bağımsızlık, özgürlüktür. Ankara, Anadolu'nun o kırsalında bir cennet yaratmaktır, kadın-erkek eşitliğidir, medeni kanundur, cumhuriyettir, demiryollarıdır, köy enstitüleridir, şeker çimento fabrikalarıdır.

Ankara budur. İnsan düştüğü yerden kalkar. 20 yıldır Ankara'yı bunlar yönetiyor. Nerden düştüysek, oradan ayağa kalkmalıyız. Hep beraber yapmalıyız bunu. Ben dedim ki, 'Sorarsınız millete, beni de sorarsınız. Eğer millet, 'bu' diyorsa analar ne evlatlar doğurmuştur. Daha iyisi vardır. Yeter ki bulmak lazım. Onun için olay bundan ibarettir. Daha fazlası konuşulmaz. Çikolata imalatıyla parti içi konular, halka açık mekanlarda konuşulmaz."

İnce, hangi görevde olursa olsun Yalova'daki belediye seçimlerinde mutlaka partililerle beraber yürüyeceğini, Çiftliköy'de de Subaşı'nda da Çınarcık'ta da beraber olacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından İnce, ilçe ve belde belediye başkan adaylarını tanıttı.
   
cnnturk.com, 03.10.2013
 

 

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.