Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Anadilde eğitim en erken 2014-2015 eğitim yılına

Anadilde eğitim en erken 2014-2015 eğitim yılına
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, adımızın bir hafta 10 gün içinde okullarda okunmasının bırakılacağını , anadilde eğitime ise en erken 2014-2015 eğitim yılında başlanacağını söyledi.

İki yılda bir yapılan OECD Eğitim Bakanları Gayri Resmi Toplantısı iki gün önce İstanbul’da başladı. 39 ülkeden 26 milli eğitim bakanı ve toplam 155 heyet temsilcisinin katıldı. ‘Eğitim Yoluyla Uygun Becerilerin ve İstihdamın Artırılması ‘ konuşulduğu toplantının ilk günün sonunda, Bakan Avcı, konuk eğitim bakanları ve basın mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemekte Avcı, gazetecilerin anadilde eğitim, okullarda andımızın kaldırılması gibi konularda da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Avcı’nın eğitim gündemi ile ilgili açıklamaları şöyle:

Andımızın kaldırılması resmi gazetede çıktığı gün son bulacak: Uzun zamandır toplumumuzun farklı kesimlerince gerek içerik gerekse uygulama olarak hayli eleştiri alan, militarist çağrışımları yüksek olan bu andımızı kaldırarak çocuklarımızı rahatlatacağımızı ümit ediyoruz. Yeni durum için yönetmelik hazır. Resmi gazetede yayınlanmasıyla, bir hafta 10 gün içinde tüm okullarda sonlanacak. Bazı özel okulların velilerine soracağı ve ona göre andımızın devam edip etmeyeceği konusunu net. MEB’e bağlı okullarda hangi gün hangi etkinliğin yapılacağı nettir. Dolayısıyla okullar kendilerince yeni ritüeller uygulayamazlar. Yapmazlar yani”

Gelecekte anadilde sınav soruları da olabilir : Anadilde eğitim veren okullar, tıpkı İngilizce, Fransızca ya da Almanca eğitim veren okullarda olduğu gibi belli dersler Türkçe olmak zorunda zaten. Aynen azınlık okullarındaki ya da yabancı dille eğitim veren okullarda da olduğu gibi. Hatta özel okullar bazen bizim devlet okullarında okutmadığımız ders önerileriyle Talim Terbiye Kurulumuza geliyorlar. Bunlar kurulca incelenip uygun bulunursa okutulabiliyor. İşte bu yeni okullarda da aynı statü geçerli olacak. Eğer talep gelirse ve talim terbiye kurulu da uygun görürse matematik dersi bile farklı dilde olabilir Anadilde eğitimle ilgili en büyük çekincemiz öğretmen ihtiyacı. Zira bu konudaki önemli hazırlığımız şimdiye kadar seçmeli olarak verilen diller üzerineydi. Geçen sene 19 bini Kırmançi, 853’ü Zazaki ve diğer dillerde de daha az sayıda olmak üzere toplamda farklı dil dersi seçen 24 bin 373 öğrenci vardı. Önümüzdeki yılı izleyeceğiz. Bir dili bilmek ya da o dili öğretmekle, o dilde bir dersi öğretmen farklı bir şey. Ama hızla gerekenleri yapacağız. Mutlaka bu konuda da öğretmenimiz yetişecektir. Bu uygulama en erken 2014-2015’te hayata geçebilir. Herhangi bir özel okul, benim şu dilde eğitim yapmak isteyen (en az 12) öğrencim var, öğretmenim hazır ve onlara bu dilde eğitim veren bir sınıf açmak istiyorum diye başvurabilir, Talim Terbiye Kurulu kontrol eder ve açabilir. Farklı dillerde sınav hazırlığımız şimdilik yok ancak bu konunun üzerinde çalışacağız. Sorular dillere göre değişebilir. Bu dersi okutan bakanlık sınav sorusunu da sormayı bilir.

Yeni sınav sistemine yeni yerleştirme sistemi: Bu sene liseye yerleştirmede rasyonel, kolay, herkesi rahatlatacak bir düzeni kurmakta geciktiğimizi biliyoruz ama önümüzdeki sene daha adil, daha pratik ve herkes için daha kullanışlı bir düzeni kurmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Zaten bu yeni sistem nedeniyle okullar kapanır kapanmaz adayların yerleştirme puanları elimizde olmuş olacak. Velilerimize ve çocuklarımıza bunları yaşatmayacağız. 8.sınıflarda yeni bir yerleştirme sistemi olacak

Dershanenin adı kanunda olmayacak: Milli eğitime ilişkin kanunda özel kurumlar için tanımlar var. Burada Dershane bir üst eğitim kurumuna hazırlamak üzere kurslar veren kurumlardır, deniyor bu tanımda. Ardından da fiziki yapısı ve ayrıntıları yer alıyor. Bu tanım tamamen kaldırılacak. Aynı yasada, etüd merkezi tanımı da var, onu da kaldıracağız. Bu yasal düzenlemelerden sonra alternatif kurumlar açılmaya çalışılabilir, herhangi bir ticari kurum gibi olabilir ama sektör bunu kaldırmaz. Zaten bunları MEB tanımayacak, tarafımızdan kontrol edilmeyecek, standartları tarafımızdan belirlenmeyecek.

Şubat’ta atama yok: Şubat’ta öğretmen ataması yok. Kaldı ki bütçe kanunu da zaten o tarihe kadar çıkmamış olacak. Bütçe kanunundan bize kadro tahsis edilmemiş olacak. Kısaca bu prosedürün yetişmesi de mümkün değil.


 

Radikal, 03.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.