Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Pakete kulp takmaya başladılar

Erdoğan: Pakete kulp takmaya başladılar
Başbakan Erdoğan, muhalefetten demokratikleşme paketine gelen eleştirilere tepki gösterdi. Erdoğan, “Pakete kulp takmaya, bildik korku senaryolarını tekrar etmeye başladılar” dedi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratikleşme paketine muhalefet partilerinden gelen eleştirilere yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Demokratikleşme paketi, tüm alanlarda olduğu kadar ekonomide de Türkiye'nin önünde yeni bir ufuk açılmasını sağlayacaktır.

Son 11 yılda istihdam noktasında, nüfus artışına rağmen 5 milyon artı istihdam sağladık. Bunun geçmişte zıt örneklerini de görürsünüz. Demokrasi kesintiye uğradıkça ekonomi güç kaybetti, ekonomi daraldı.

Cıva kendisi için uygun zemine hareket eder. Atalarımızın bir sözü var; ‘dere yatağında akar’. Güven istikrarı bulursa yatırımcı oraya gelir. Bize ‘Önünüzde seçim var mı?’ diye soruyorlar. 16 ayda bir seçim yapılmıştır. Bizim zamanımızda ilk kez ilan edilen zamanlarda seçim yapılmıştır. Yatırımcı, girişimci önünü görecek. Yani 4 yıl, 5 yıl seçim yok. Bu 11 yıl bunun şahididir. 11 yılda 3 genel, 2 yerel seçim, 2 de referandum yaptık.

Demokrasiden asla taviz vermedik. Standartlarını daha iyi seviyelere taşıdık. 11 yılda ekonomiyi de 3 kattan fazla büyüttük. Paket ekonominin daha da büyümesine imkan teşkil edecek.

Demokrasi ekonominin de sosyal hayatın da mecrasıdır. Su çoğalırsa dere yatağı dar gelir. Bizim güçlü bir ekonomiye, en geniş manada demokrasiye ihtiyacımız var. 2023 hedeflerini yakalayacağız. 11 yıl boyunca demokrasiyi ve ekonomiyi birlikte büyüttük, büyütmeye devam edeceğiz.

Muhalefet, pakete kulp takmaya, eleştirmeye, bildik korku senaryolarını tekrar etmeye başladı. Reforma yönelik bir teklif, attığın bir adım var mı? İktidar reform iradesi ortaya koyarken, buna sürekli ivme kazandırırken, aynı zamanda sürekli frene basan, engel çıkaran, hendek kazan bir muhalefet var.

Demokratikleşme paketiyle ilgili ortaya konan ortaya konan senaryoların tamamı asılsızdır. Üretilen korku senaryolarının tamamı, içi boş iddialardır."

ntvmsnbc.com, 01.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.