Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Arınç: Demokratikleşme paketi yüzde 75 olumlu karşılandı

Arınç: Demokratikleşme paketi yüzde 75 olumlu karşılandı
Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Demokratikleşme Paketi'yle ilgili, ''Halkın nabzı tutuldu, paket yüzde 75 olumlu karşılandı'' ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.  Arınç, demokratikleşme paketinden halkın yüzde 75'inin memnun olduğunu söyledi.

Arınç'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

SURİYE TEZKERESİ
Suriye'ye yönelik 4 Ekim'de süresi dolacak olan tezkerenin Bakanlar Kurulu'nda imzalandığını kaydeden Arınç, 3 Ekim günü TBMM'de görüşüleceğini belirtti.

'TÜRKİYE'NİN ÇIKARLARINDAN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMEYİZ'
Hükümet Sözcüsü, Çinli firmaya verilen uzun menzilli savunma sistemleri ihalesi konusunda, "Biz Türkiye'nin çıkarlarından başka bir şey düşünmeyiz" dedi.

'PAKETE PEŞİNEN KARŞI ÇIKMAK MAHCUP DÜŞÜREBİLİR'
Arınç bugün açıklanan Demokratikleşme Paketi ile ilgili ise şunları söyledi:

''Siyasetçiler bugün açıklanan Demokratikleşme Paketi için ne diyeceklerdir? Meslek odaları neler söyleyecekler hemen hemen birçok konuya sizler vakıfsınız. Eğer peşin olarak yapılacak olanlara karşı çıkarsanız mahcup duruma düşebilirsiniz. Ciddi eleştirilerden hükümet olarak istifade ederiz. Burada konuşulan hususlara bir kişi peşin hükümlü olduğu için karşı çıkabilir. İkincisi beklentisi karşılanmadığı için karşı çıkabilir. Üçüncüsü siyasi olarak karşı çıkılabilir.

'BİZİM İÇİN DEĞERLİ OLAN HALKIMIZIN NE DEDİĞİDİR'
Pakette şunlar şunlar var diyerek doğru ve yanlışları söyleyenlere şimdiden teşekkür ederiz. Unutmayalım MHP yarınki toplantısında Genel Başkan düzeyinde açıklama yapacaktır. Saygı duyuyoruz, merakla bekliyoruz. Ancak bugün grup başkanvekili PKK’nın isteğiyle paketin açıklandığını söylüyor. Çelişkiye bakar mısınız? BDP kanadından ise içi boştur. Bizim için değerli olan halkımızın ne dediğidir.

'PAKET YÜZDE 75 OLUMLU KARŞILANDI'
Şu ana kadar aldığımız haber şudur: Türkiye’nin bütün illerinde halkın nabzı tutulmuştur. Yüzde 75 paket olumlu karşılanmıştır. Yüzde 25’in içinde kısmi eleştiriler var. Bu konuda sorusu olan herkesi muhatap alarak söylüyorum. Başbakanımız net olarak şunu söyledi: 'Bu bir süreçtir. 11 yıldır attığımız adımlara ilaveten bunları yapacağız. Yarın başka adımlar atabiliriz' demiştir.

'ALEVİ YURTTAŞLARIMIZLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ HENÜZ TAMAMLANMADI'

 Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başkanlığında Alevi yurttaşlarımızla ilgili çalışmalarımız henüz tamamlanmadı. Talepleri çözmeye ve halletmeye çalışıyoruz. Madem ki süreç bitmemiştir, dinamiktir; yarını beklemek varken, bardağın dolu tarafından görmeden yüzde 10’luk varsa boş kısmı hakkında konuşmayı doğru bulmuyorum."

Radikal, 30.09.2013
 

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.