Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: “Partimizden 3 kişi bize ihanet etti"

Erdoğan: “Partimizden 3 kişi bize ihanet etti"
1982 anayasasını güncelleme çalışmaları sırasında çok çarpık şeylerin olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, muhalefeti de anayasa değişikliği çalışmalarında tutarsız davranmakla eleştirdi.

Başbakan Erdoğan Pamukkale Üniveritesi’nde kendisine fahri doktora unvanı verilmesi töreninde konuştu.

KENDİ GRUBUMUZDAN ÜÇ KİŞİ BİZE İHANET ETTİ

Erdoğan, "Çok çarpık şeyler oldu tabi, efendim partiler kapatılamaz. Buna şiddetle karşıyım. 26 maddelik anayasa değişikliği paketinin bir maddesi de parti kapatılmasını ortadan kaldıran maddeydi. Çok ilginç, muhalefetin tamamı solumdan yok oldu. Kendi grubumuzdan 3 kişi bize ihanet etti, 330’u yakalayamadık. Yoksa partilerin kapatılması tarih olacaktı. Hem dert yanacaksın hem değişikliğe karşı çıkacaksın. Her zaman söyledim. Tüzel kişiliklerin cezalandırılması asla doğru değildir. Gerçek kişi cezalandırılır, suçu işleyen kimse onu yargıla. Genel başkansa genel başkanı, milletvekiliyse milletvekilini. Kağnıya arabayı cezalandırmak gibi bir şey olabilir mi? Tank top cezalandırıldı diye bize anlatılırdı eskiden. O tankı kullanamayan veya yanlış kullananın cezalandırılması lazım. Tüzel kişiye ceza veriyorsun gerçek kişiye değil. Parti dernek kapatılması tamamen yanlış, bunlar tarih olmalıdır. Prangaları söküp attık, çok engelle karşılaştık. Engellere aldırmadan geri adım atmadan Türkiye’nin gereği olan adımları attık" dedi. 

TOPLUM DEĞİŞTİKÇE YENİ DEMOKRATİK REFORMLARA İHTİYAÇ OLACAK

Değişimin, dönüşümün bir süreç olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, demokratikleşme adımlarının süreceğini belirtti. Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu biz süreçtir, nihai noktaya gelmiş değiliz. Hiçbir zaman nihai bir nokta olmayacak. Ekonomi büyüdükçe, dünya değiştikçe uyum gerekecek. 1960’larda Türk kardeşlerimiz Almanya’ya gittiklerinde farklı havayla dönerdi. Abim getirirdi defter kuşe kağıtlı bir defter. İlginç çalışmalar yapardım. Birinci hamurdan kitap falan görmedik. Okulda teksir makineleriyle çekilir, üst sınıflardan parayla almak isterdik satmazlardı. Şimdi biz o yaşadıklarımızı yeni kuşaklara yaşatmayalım diye o nu da yeterli görmüyoruz. Artık akıllı tahta ve tablet bilgisayara geçiyoruz. Gereği bu onun için, toplum değiştikçe yeni demokratik reformlara gerek olacaktır. Türkiye hiç vakit kaybetmeden tüm reformlarını yapabilse. Bizim 326 sayımız var muhalefetin tamamı 220. Gelin şu Anayasa’yı yapalım diyoruz. Bizim derdimiz üzümü yiyelim, ama hala engel engel. Engel takılan yerler çok manasız yerler. Bunları gelin aşalım. Ne kadarını yaptık. 60-61’e çıktı, şimdi 59’a indi. 59’a dörtlü mutabakat var mı var. 15 günde çıkaralım ama buna da yanaşmıyorlar. Bir şey yapmak istemeyince ipe un sermek kolay oluyor."

YENİ NESİL TÜRKİYE

“Pazartesi günü açıklayacağımız yeni bir paket ile Türkiye’ye farklı bir nefes aldıracak, toplumsal barış ve huzuru güçlendirecek, kardeşliğimizi daha da pekiştirecek adımları atacağız. Daha önceki tüm reformlar gibi ekonominin bu paketten son derece olumlu etkilenmesini bekliyorum. Daha da gücümüzün artacağına inanıyorum. Aynı şekilde demokrasinin de bu paketle daha fazla güç kazanacağına, toplumsal barışın, kardeşliğimizin daha da kuvvetleneceğine inanıyorum.

Bu paket sadece belli kesimlerin, sadece belli mağdurların değil, 76 milyonun eşit derecede memnuniyet duyacağı bir paket olacaktır. Adeta yaşayan bir organizma gibi olan bu yenilenme sürecinde, bu paket son derece önemli bir aşama olacak, yeni imkanlara ve fırsatlara da zemin hazırlayacaktır. İnanıyorum ki yine bu paket, bilgisayar kavramları ile söylersek yeni nesil bir Türkiye’yi ortaya koyacaktır. Değişimden, dönüşümden, tekamülden asla korkmayalım.”

Hürriyet, 29.09.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.