Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Türkiye'ye sınıf atlatacağız

Erdoğan: Türkiye'ye sınıf atlatacağız
Kırşehir'de Ahilik Haftası kutlamalarında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizi bölerek yutmak isteyenler var. Biz öyle iri olalım ki, onların midelerine oturalım" dedi. Erdoğan, Pazartesi günü açıklayacakları Demokratikleşme paketiyle Türkiye'ye sınıf atlatacaklarını da söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir'de Ahilik Haftası kutlamalarında konuştu.

Pazartesi günü açıklayacakları demokratikleşme paketine değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11 yıl boyunca yaptıkları her icraata karşı çıkanların, demokratikleşme paketine de karşı çıkacaklarını söyledi.

Pazartesi açıklayacakları Demokratikleşme paketiyle Türkiye'ye sınıf atlatacaklarını belirten Başbakan Erdoğan, "11 yıl boyunca onlar yanıldı millet kazandı. İnşallah Pazartesi'den itibaren de onlar yanılacak, Türkiye kazanacak" dedi.

"Demokratikleşme paketini İmralı ya da terör örgütü istedi diye yapıyorlar" iddiaları olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Elinize dilinize dursun. Ne alakası var. Bunlar bizim programımızda var, bunlar bizim tüzüğümüzde var, bunlar bizim kongrelerimizdeki vaatlerimizdir. Bizler bunu gün geldikçe, zemin oluştukça açıklıyoruz" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Kırşehir'de, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı da eşlik etti.

ntvmsnbc.com, 28.09.2013

Başbakan Tayyip Erdoğan: "Neymiş, İslam adına yapıyormuş..."
Başbakan Tayyip Erdoğan, İslam adına insanları öldürme yetkisini Allah’ın kimseye vermediğini belirterek, “Terörün dini olmaz, şucusu bucusu olmaz. İslam ve terör, Müslüman ve terörist kavramlarının yanyana gelmesini kabul etmeyiz. İslamofobiyi yaymaya çalışanlar en büyük ayrımcı, ırkçıdır” dedi.

Erdoğan Denizli’de katıldığı toplu açılış programında özetle şunları söyledi:

SAFLARIMIZI SIKLAŞTIRACAĞIZ

“Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Bugüne kadarda bunu yapıyoruz. Bizim gayemiz hiçbir zaman makam mevki olmadı. Derdimizi rütbeler, koltuklar olmadı. Makam, mevkiler, rütbeler bunların hepsi gelip geçicidir. Aslolan hizmet, eser, sevda, muhabbet, aşktır. Şu Denizli var ya ‘Allah sizden razı olsun’ diyorsa bu bizim için en büyük payedir. Bundan daha büyük makam olabilir mi? Biz bu yola milletin gönlünde makam edinmek için çıktık. Hamdolsun 11 yıl boyunca sizlere hizmet verdik, inşallah sizlerin gönlünde kendimize makamların en büyüğünü kazandığımızı zannediyorum. Bundan sonra da bu hizmet yolunda ilerleyeceğiz. Bundan sonra da birlik, dirlik kardeşlik hep birlikte Türkiye diyeceğiz. Saflarımızı daha da sıklaştıracağız. Tek yürek halinde bir olarak, diri olarak, kardeş olarak geleceğe yürüyeceğiz.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLIĞI YETER

Bakınız, yola çıktığımızda 14 Ağustos 2001’de ne demiştik. Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet demiştik. Bizim yolculuğumuz bu. Türk, Kürt, Çerkez, Abhazıyla, Romanıyla ayrım yok. Yaradılanı yaradandan ötürü severek bu yolda yürürüz. Onun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bize yeter. Şu bayrağımızın dışında bayrak arayanlar ihanet içindedir. Bu bayrakta şehidimizin kanı, bağımsızlığın simgesi hilal, şehitlerimizin yıldızı var. Bu bize yeter.

TERÖRDEN ÇOK ÇEKTİK

Biz terörden çok çekmiş, çok ağır bedeller ödemiş bir ülkeyiz. 30 yıl bu acıyı yaşadık. 30 yıl boyunca tüm dünyaya terörün karanlık yüzünü anlattık. Hükümetimiz döneminde terörün nasıl insanlık dışı olduğunu anlattık. Bizi anlayan ülkeler anladı. Ama terör acısı yaşamayan ülkeler teröre karşı kayıtsız kalmaya devam ediyorlar. Suriye, Mısır’da olduğu gibi. Geçen hafta Kenya’nın başkenti Nairobi‘de AVM’de kanlı saldırı yapıldı. 68 kişi hayatını kaybetti. 175 kişi yaralandı. Maalesef Bir Türk kardeşimiz Elif Yavuz, karnındaki bebeğiyle bu terör eyleminde hayatını kaybetti. Elif’i, Rabbim rahmetiyle kuşatsın. 68 insanın acısını yüreğimizde hissettik. Bu saldırıyı bir kez daha kınıyor, lanetliyoruz. Aynı şekilde Pakistan’da bir kiliseye yapılan saldırıda 75 masum hayatını kaybetti. 120 kişi yaralandı. Bu saldırıyı da şiddetle kınıyor ve kınıyoruz. Kardeş Pakistan’a başsağlığı mesajlarımı iletiyorum. Başbakan’la görüştüm, bu dileklerimi ilettim. Her türlü insanlık dışı saldırıyı vahşi katliamı Türkiye olarak kınıyoruz.

TERÖRÜN DİNİ OLMAZ

Terörün dini olmaz, terörün şucusu, bucusu olmaz. İslam ve terör, Müslüman ve terörist kavramlarının yan yana gelmesini biz asla kabul etmeyiz. Asla müsamaha göstermeyiz. Yan yana getirecek, insanlık dışı saldırıda bulunanlar İslam ve Müslümanlığa dünyada en büyük zararı verdiler. Neymiş İslam adına yapıyorlarmış. İslam adına savunmasız insanları öldürme yetkisini Allah kimseye vermemiş. Bir insanı öldüren tüm insanları öldürmüş gibidir. Bu bizim dinimizin tespiti, emridir. Sen bunu nasıl yaparsın. Terör örgütleri, bunlar maalesef dünyada İslamla terörü yan yana anmaya neden olmuşlardır. Bu kavramları yan yana getirip İslamafobiyi yaymaya çalışanlar en büyük ırkçı, ayrımcıdır, Terör örgütleri arasında ayrım yapanlar, bunlara göz yumanlar terör ateşine körükle gidenler en az teröristler kadar suçlu canidir.

TERÖR ÖRGÜTÜNE MÜSAMAHAMIZ YOK

Bizim Türkiye olarak duruşumuz bakışımız çok nettir. Hiçbir terör örgütüne müsamahamız yoktur. Adı ne olursa olsun. Kadınları, çocukları katleden, alçakça saldıran hiçbir örgüte hoş görümüz yoktur. Dünyanın neresinde hangi sıfatla olursa olsun her türlü terör eylemini şiddetle kınıyor ve karşısında duruyoruz.”
 

Hürriyet, 28.09.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.