Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Kılıçdaroğlu: "Moda işine baksın o"

Kılıçdaroğlu: "Moda işine baksın o"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Barbaros Şansal'ın "palalı saldırgan" konusunda CHP'ye yönelik iddialarına ilişkin, "Aklını peynir ekmekle yemiş herhalde. Moda işine baksın o" dedi.

Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi Antalya temsilciliğini ziyaret ederek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

"Barbaros Şansal, Gezi olaylarındaki "palalı saldırganın" CHP ile bağlantısı olduğunu iddia etti, bu konuda ne düşünüyorsunuz" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Kim o?" diye sordu.

Şansal'ın modacı olduğunun söylenmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Aklını peynir ekmekle yemiş herhalde. Moda işine baksın o. Eğer siyasete soyunacaksa AKP orada duruyor, gider oraya katılır, o zaman bizim muhatabımız olur" diye konuştu.

 

ABD'ye ziyaret

ABD'ye ziyaret yapıp yapmayacağı yönündeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, henüz programın netlik kazanmadığını kaydetti. "Fethullah Gülen'i ziyaret edecek misiniz" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "Sanmıyorum. Çünkü bizim takvimimiz farklı" cevabını verdi.

Demokratikleşme paketinde değişiklik olup olmayacağı ile ilgili soruya Kılıçdaroğlu, bunu kendilerinin de merak ettiğini kaydetti.

 

Yerel seçimler

Kılıçdaroğlu, yerel seçimde Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayını ne zaman açıklanacağı ile ilgili soru üzerine, şunları söyledi:

"İleriki günlerde bir açıklama yapılacak. Adayların belirlenmesi konusunda bazı yerlerde parti içinde yoklama, bazı yerlerde ise halk arasında yoklama yaptık. Adaylar parti tüzüğüne göre belirlenen 5 kişilik komisyon tarafından belirlendi. Komisyon, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de değerlendirme yaptı ve mevcut Belediye Başkanı Mustafa Akaydın hakkında olumlu görüşler geldi ancak henüz hangi adayın belirlendiği konusunda net bir düşünce hakim değil."

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın yerel seçimlerde aday belirlemede etkili olup olmayacağı sorusunu Kılıçdaroğlu, "Sayın Deniz bey, saygı duyduğumuz siyasal önderlerimizden birisidir. Bu partinin bugünlere gelmesinde büyük emeği bulunmaktadır ancak adaylarla ilgili son sözü Parti Meclisi söyleyecek. Parti tüzüğünün onay vermediği bir kişiyi aday göstermemiz mümkün değil" şeklinde cevapladı.

Antalya'da AK Parti'nin iddialı olacağına inanmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Antalya her zaman sosyal demokrat bir partiye ihtiyaç duymuştur. Antalya turizmin merkezidir. Onlar savaş yanlısı, biz barış yanlısıyız. Biz de insana sevgi var, onlarda ise 'kin duygusunu unutmayın' öğütü var. Aramızda çok fark var. Tabiki AKP burayı almak isteyecektir ama Antalya, Antalyalılarındır ve bizler de yöneticisiyiz."

Hükümetin dış politikası

Türkiye'nin komşu ülkeleriyle kavgalı olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, dış politikada derin kırılmaların yaşandığını savundu. Türkiye'nin kapısını çalacak bir komşunun kalmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Öfke, hitabet sanatına dönüştürüldü. Bir politikacının duygularıyla değil, aklı ve mantıyla hareket etmesi gerekir. Başbakan Erdoğan, Mısır'da bir genç kız öldürüldü diye ağladı ancak Kenya'da öldürülen 8 aylık hamile Türk kızı için herhangi bir üzüntü duygusu göstermedi."

Deniz Feneri e.V. davası

Kılıçdaroğlu, Deniz Feneri e.V. davası ile ilgili bir soru üzerine ise "Beşir Atalay'ı köstebek ilan ettik, ne oldu, yerinde oturuyor. Normalde o koltukta oturmaması lazım. Olan savcılara oldu. Ağırıma giden şu; hem din iman edebiyatı yapacaksın hem yolsuzluk yapacaksın, kul hakkı yiyeceksin. Sonra kalkacaksın karşındaki insanları suçlayacaksın" dedi.

Tuncel Kurtiz'in vefatı

Kılıçdaroğlu, Tuncel Kurtiz'in vefatının hatırlatılması üzerine, Kurtiz'in Türk sinemasına büyük değer katan bir karakter oyuncusu olduğunu belirtti. Kurtiz'in vefatını Türk sineması açısından acı bir kayıp olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, "Allah'tan rahmet diliyoruz kendisine. Yılmaz Güney'in çok yakın arkadaşıydı. Gerçekten önemli bir kayıp sinemamız için" ifadesini
kullandı.

Beşiktaş-Galatasaray maçındaki olaylar

Kılıçdaroğlu, Fatih Terim'in görevden alınması ile ilgili soru üzerine, kendisini Galatasaray yöneticilerinin yerine koymak istemediğini söyledi.

Terim'in Türk sporunun kilit isimlerinden birisi, sadece Türkiye'de değil, dünyada ünü bulunan bir spor yöneticisi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, kulüp ile arasındaki ilişkileri bilmediği için yorum yapamayacağını kaydetti.

Beşiktaş-Galatasaray maçındaki olaylarla ilgili taraftar gruplarının liderlerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdiklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu, dikta yönetimin bir başka versiyonu. Ne işiniz var sizin sporda. Spora siyaseti bulaştırırsanız bu noktaya gelir. Doğru değil bu. Taraftar grupların liderlerinin gözaltına alınmasının doğru olmadığına inanıyorum" diye konuştu.

CHP İstanbul İl Başkanlığı'ndan da açıklama

Bu arada, CHP İstanbul İl Başkanlığından da Şansal'ın iddialarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Barbaros Şansal'ın Talimhane bölgesindeki palalı saldırgana dair CHP'yi suçlayan iddialarına cevap vermeyi gereksiz bulmakla birlikte, kamuoyuna saygımızdan, ülke olarak kritik süreçlerden geçtiğimiz şu günlerde böylesi saçma ve gerçeklikle hiçbir şekilde örtüşmeyen bu iddiaya karşı bir açıklama yapma gereği duyduk.

Şansal, 'CHP İstanbul İl Başkanlığı danışmanlarından bir tanesi'nin olayı CHP'nin tezgahladığı tarzında sözler söylediğini iddia etmiştir. Bu sözler gerçekle iddiası olmayan bir iftiradan ibarettir. Şansal iddiasını ispatla mükelleftir. Genel Başkan Yardımcımız Gürsel Tekin'in de belirttiği gibi ülkenin gerçek sorunlarının üzerini kapatmak için yaratılmak istenen sahte gündemlere alet olmayacağımızı, buna alet olanları da muhatap kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz."

Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de AA muhabirinin konuya ilişkin sorusu üzerine 29 Eylül Pazar günü Türkiye'nin gündemini yakından ilgilendirecek konularda, belgelerle bir basın toplantısı düzenleyeceğini belirterek, "Herkes bu açıklamamızı beklesin" dedi.

 

cnnturk.com, 27.09.2013

CHP'den Barbaros Şansal'a 'palalı' yanıtı

Modacı Barbaros Şansal, Gezi olayları sırasında eylemcilere pala ile saldırı olayının arkasında CHP'nin olduğunu iddia etti, Gürsel Tekin'i şahit gösterdi. İddiayı yalanlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 'Asparagas' yorumunda bulunurken AK Partili Hüseyin Çelik de Twitter'da savcıları göreve çağırdı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Şansal'a tepkisi ise "Aklını peynir ekmekle yemiş herhalde. Moda işine baksın o" demek oldu.

Gezi Parkı protestolarına destek veren modacı Barbaros Şansal'ın "palalı" saldırgan Sabri Çelebi ile ilgili iddiada bulunduğu şok bir videosu yayınlandı.

Videoda Şansal, Gezi eylemcilerinin düzenlediği bir platformda konuşurken 'palalı saldırı' olayının CHP tarafından organize edildiğini ileri sürüyor.

 

ŞANSAL, CHP'Lİ TEKİN'İ DE ŞAHİT GÖSTERDİ

Şansal, şunları söylüyor videoda:

 

"Yine bir gece, Taksim'deki tam meydandaki bir kafede Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı danışmanlarından bir tanesi bana, Talimhane'den çok yakında palalı birinin çıkacağını, konuştuklarını ve bunu AKP'nin üstüne atacaklarını söyledi. Yalnız değildim, yanımda Gürsel Tekin vardı, başka şahitlerim de vardı."

Şansal, ’Gezi olayları sırasında eylemcilere pala ile saldırı olayının arkasında CHP’nin olduğu’ iddiasıyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şansal, ""Bildiğim kadarıyla bunu söyleyen arkadaş AKP’nin polisiyle davalı. Gürsel Tekin de oradadıydı. İl Genel Meclisi’nin CHP’li bir üyesinin danışmanı bana söylediğinde ’Şaka mı yapıyorsun?’ dedim. 10 gün sonra bu olay gerçekleşti. Belki tesadüf belki de gerçekten planlanmıştı. Onu bulmak, araştırmak benim değil Savcılığın, hukuğun görevi" dedi.

ŞANSAL'IN TWITTER HESABI ASKIYA ALINDI

AK Parti’li Hüseyin Çelik’in Twitter aracılığıyla savcıları göreve çağırmasını bilmediğini, kendisinin Twitter hesabının askıya alındığını dile getiren Şansal, "Ben orada tek başıma değildim. Çağırırlarsa tabi ki gider ifademi veririm. Orada Gürsel Bey’le de konuşuldu'' iddiasında bulundu.

CHP'Lİ TEKİN'DEN YALANLAMA

CHP Genel BAşkan Yardımcısı Gürsel Tekin, modacı Şansal'ın iddialarını yalanladı. Olayın gerçeklikle ilgisinin olmadığını belirten Tekin, ''Tamamen asparagas'' yorumunda bulundu.

Tekin, 29 Eylül Pazar günü Türkiye'nin gündemini yakından ilgilendirecek konularda, belgelerle bir basın toplantısı düzenleyeceğini belirterek, "Herkes bu açıklamamızı beklesin" dedi.

AK PARTİLİ ÇELİK'TEN SAVCILARA ÇAĞRI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Barbaros Şansal’ın ‘palalı’ saldırganla ilgili iddiası üzerine savcıları harekete geçmeye davet etti.

Hüseyin Çelik resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Barbaros Şansal'ın internete düşen, palalı kişiyle ilgili iddia ve beyanlarını delil göstererek savcıları harekete geçmeye davet ediyorum” dedi.

 

BAKAN GÜLER: SAVCILAR İDDİAYI DEĞERLENDİRECEKTİR

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Şansal'ın iddiasıyla ilgili olarak ''İddianın dayanağı nedir bilemiyorum. Ben de televizyonlardan duydum. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları bu iddiayı da değerlendirecektir'' diye konuştu.

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI: İFTİRA

CHP İstanbul İl Başkanlığı, Barbaros Şansal'ın "palalı saldırgan" konusunda CHP'ye yönelik iddialarına ilişkin "Bu sözler gerçekle iddiası olmayan bir iftiradan ibarettir. Şansal iddiasını ispatla mükelleftir" dedi.

CHP İstanbul İl Başkanlığından Şansal'ın iddialarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:
"Barbaros Şansal'ın Talimhane bölgesindeki palalı saldırgana dair CHP'yi suçlayan iddialarına cevap vermeyi gereksiz bulmakla birlikte, kamuoyuna saygımızdan, ülke olarak kritik süreçlerden geçtiğimiz şu günlerde böylesi saçma ve gerçeklikle hiçbir şekilde örtüşmeyen bu iddiaya karşı bir açıklama yapma gereği duyduk.

Şansal, 'CHP İstanbul İl Başkanlığı danışmanlarından bir tanesi'nin olayı CHP'nin tezgahladığı tarzında sözler söylediğini iddia etmiştir. Bu sözler gerçekle iddiası olmayan bir iftiradan ibarettir. Şansal iddiasını ispatla mükelleftir. Genel Başkan Yardımcımız Gürsel Tekin'in de belirttiği gibi ülkenin gerçek sorunlarının üzerini kapatmak için yaratılmak istenen sahte gündemlere alet olmayacağımızı, buna alet olanları da muhatap kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz."

KILIÇDAROĞLU: MODA İŞİNE BAKSIN O

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Barbaros Şansal'ın "palalı saldırgan" konusunda CHP'ye yönelik iddialarına ilişkin, "Aklını peynir ekmekle yemiş herhalde. Moda işine baksın o" dedi.

Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi Antalya temsilciliğini ziyaret ederek, gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Barbaros Şansal, Gezi olaylarındaki 'palalı saldırganın' CHP ile bağlantısı olduğunu iddia etti, bu konuda ne düşünüyorsunuz" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Kim o?" diye sordu.

Şansal'ın modacı olduğunun söylenmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Aklını peynir ekmekle yemiş herhalde. Moda işine baksın o. Eğer siyasete soyunacaksa AKP orada duruyor, gider oraya katılır, o zaman bizim muhatabımız olur" diye konuştu.

 

Hürriyet, 27.09.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.