Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Af başvurusu olmadığı için Sarıgül’ün durumu PM’de görüşülmedi

Af başvurusu olmadığı için Sarıgül’ün durumu PM’de görüşülmedi

 

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM)’nin dünkü toplantısında af başvurusu olmadığı için Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün durumunun ele alınmadığını söyledi.

 

Kılıçdaroğlu, “PM’nin karar vermesi için kişinin başvurusu gerekiyor, böyle bir başvuru olmadığı için görüşülmedi. Kendisi hazır olduğu zaman başvurusunu yapar, PM’ye götürürüz. Gizli oylama yapılıyor, kabul edilirse üyemiz olur. Bu işin kuralı bu.” dedi. Kılıçdaroğlu, HaberTürk televizyonunda canlı yayınlanan “Enine Boyuna” programında gazetecilerin sorularını cevaplandı.

    CHP lideri, Sarıgül konusunun selefi Deniz Baykal’la birlikte yaptıkları İzmir seyahatinde de gündeme gelmediğini savunurken “Sarıgül partinin başına geçer mi? böyle bir kaygı taşıyor musunuz?” sorusu üzerine böyle bir kaygı taşımadığını vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Garanti mi bekleniyor?” sorusuna ise şu karşılığı verdi: “Siyasette garanti yoktur, siyaset adamı risk üstlenir. Siyaset adamı hukuk içinde hareket etmek zorundadır. Siz bir partisiniz ve tüzüğünüze uymak zorundasınız. O kurallara aykırı hareket ettiğimde ben de eleştiri alırım. Hepimiz hukukun gereğini yapacağız.” “Acaba siz Sarıgül’ü kararsız mı buluyorsunuz?” sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu,  “Sayın Sarıgül’ün kararı var mı yok mu ben onu nereden bileyim.” dedi.

Suriye operasyonuna ‘haçlı seferi’ benzetmesi

Bu arada CHP lideri PM toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada hükümetin Suriye politikasını eleştirdi. AK Parti hükümetinin iç politikada iflas, dış politikada ise bozgun yaşadığını savunan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “Suriye’ye yönelik müdahalede her türlü koalisyona destek vermeye hazırız.” diyerek, Haçlı savaşlarından bu yana hiçbir liderin kullanmadığı bir cümle kullandığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bu sözle Müslüman bir ülkeye saldırmak için Batı’yla ittifak aradığını savundu. Kılıçdaroğlu, “(Her türlü koalisyonun içinde olurum) demek, ‘ben ilkesizim’ demektir, ‘tetikçiliğe hazırım’ demektir.” diye konuştu. 

 

Zaman, 09.09.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.