Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > CHP 90. yılını kutluyor 'CHP'siz Türkiye, cehennemin öbür adıdır'

CHP 90. yılını kutluyor

'CHP'siz Türkiye, cehennemin öbür adıdır'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin olmadığı bir Türkiye, cehennemin öbür adıdır. Bir an için CHP'yi çıkarıp alın. Varlığımızdan ve tarihimizden geriye bir şey kalmaz. Cumhuriyet Halk Partisi demek; Mustafa Kemal Atatürk olmak demektir" dedi.

AHMET ARİF'İN ŞİİRİNDEN ALINTI YAPTI

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 90'ıncı yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen kutlama programında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'ye katkı sunan herkese teşekkür ederek,"90 yaşındayız.Hepimizin doğum günü kutlu olsun" dedi. Cumhuriyet Halk Partisi'ni anlatmanın zor olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Ahmet Arif'in 'Seni anlatabilmek' isimli şiirini okuyarak, "Ne güzel söylüyor Ahmet Arif, diyor ki; seni anlatabilsem seni, yokluğun cehennemin öbür adıdır. Herhalde biz de Cumhuriyet Halk Partisi'ni ancak böyle anlatabiliriz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin olmadığı bir Türkiye, cehennemin öbür adıdır. Bir an için CHP'yi çıkarıp alın. Varlığımızdan ve tarihimizden geriye bir şey kalmaz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, benim iki büyük eserim vardır. Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Parti'si der. Bu sözü romantik bir söz değil, katkısız bir gerçeğin ifadesi olarak kabul ediyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi demek; Mustafa Kemal Atatürk olmak demektir" dedi.

EN GENÇ VE EN YAŞLI ÜYEYE PLAKET

Konuşmasının sonunda Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin en genç üyesi Melis Kaderoğlu'na ve en yaşlı üyesi Gülizar Karafakoğlu'na plaket ve onur belgelerini vererek, "En genç ve yaşlı çınarımız kadın. İkisine de şükran borçluyum" diye konuştu.

"DEMOKRATİKLEŞME PAKETİMİZE UYGUN TASARILAR GELİRSE DESTEKLERİZ"

Partililerle ayak üstü sohbet edip bol bol hatıra fotoğrafı da çektiren Kılıçdaroğlu, gazetecilerin demokratikleşme paketine ilişkin sorusuna "Çok sayıda yasada değişiklik öngören tekliflerimiz, Meclis Başkanlığı'na verildi. Bunların tamamı bir kitapçıkta toplandı. Dolayısıyla bizim demokratikleşme paketimize uygun tasarılar gelirse, elbette destek veririz. Benimsemediğimiz düzenlemeler gelirse, niçin karşı çıktığımızı çıkar kamuoyuna açıklarız" şeklinde yanıt verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programı, kokteyl ile devam etti.

 

Zaman, 09.09.2013

CHP'nin 90. kuruluş yıl dönümü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Özgürlüğün ve bağımsızlığın bir karakter olarak ortaya çıktığı kuruluşumuzda aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz" dedi.

CHP'nin 90. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki heyet, Anıtkabir'i ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerin Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başlayan törende Kılıçdaroğlu'nun Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra heyet, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Burada Anıtkabir Özel Defterini imzlalayan Kılıçdaroğlu, deftere şunları yazdı:
“Sevgili Genel Başkanımız, aziz Atatürk, büyük eseriniz CHP'nin 90. kuruluş yıl dönümünde manevi huzurunuzdayız. Her zaman olduğu gibi hedef gösterdiğin çağdaş uygarlık yolunda azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz. Özgürlüğün ve bağımsızlığın bir karakter olarak ortaya çıktığı kuruluşumuzda aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Ruhun şad olsun"

İNÖNÜ'NÜN KABRİNE ZİYARET

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün anıt mezarına çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu.

Hürriyet, 09.09.2013

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.