Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Hükümet yılı açılış töreni yapsınlar

Hükümet yılı açılış töreni yapsınlar

Hiç kimse ile kişisel bir husumetim yoktur. Eğer Sayın Başbakan istiyorsa hükümet yılı açılış töreni yapsınlar. Benim adli yıl açılış konuşmam son derece yapıcı, eleştiri ve takdirlerin bir arada bulunduğu bir konuşmadır.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın, G-20 Zirvesi yolunda Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adli yıl açılış konuşmasına dönük, “Baro başkanının yargı yılının açılışında konuşması yanlış. Yargıtay Kanunu’nda böyle bir hakkı yok. Ayrıca yargı yılı açılışı gereksiz bir durum. Hükümet yılı açılışı var mı?” sözleri tartışma yarattı. Yargıtay Başkanı Ali Alkan sessiz kalmayı tercih ederken, Feyzioğlu, Erdoğan’a yanıt vererek, şunları söyledi:

DUYGUSAL TEPKİ VERİYOR

“Benim hiç kimse ile kişisel bir husumetim yoktur, hiç kimsenin de benimle kişisel husumeti olduğunu da düşünmüyorum. Eğer Sayın Başbakan istiyorsa hükümet yılı açılış töreni yapsınlar. Benim adli yıl açılış konuşmam son derece yapıcı, eleştiriler ve takdirlerin birarada bulunduğu bir konuşmadır. Orada da söylemiştim. Demokrasi hoşunuza gitmeyen eleştirileri de saygıyla karşılamayı gerektirir. Eleştiri, eleştirileni aslında zenginleştirir. Yeter ki yararlanmayı bilsinler. Konuşmamda, Türkiye’yi zirveye çıkartmak için bütün gücümüzle işbirliği öneriyorum dedim ve elimi uzattım. O elim hala uzanmış duruyor.Bizim kurumlarla kusursuz ilişkimiz devam etmektedir. Çünkü hepimizin amacı yurttaşlarımıza hizmet etmektir. Siyasi iktidarın temsilcileri bugüne kadar eleştirilmeye çok alışık olmadıkları için sanıyorum duygusal tepki vermektedirler. Soğukkanlı bir şekilde söylediklerimi tekrar okuduklarında aslında ne kadar işbirliğine açık bir yaklaşım sergilediğimi de göreceklerdir. Buradan tekrar teklif ediyorum, gelin Türkiye’yi demokraside insan haklarında bilimde sanatta hep birlikte zirveye çıkaralım. Adli yıl açılış töreninde yargının kurucu unsurları olarak Yargıtay Başkanı’ndan sonra TBB Başkanı konuşuyor. Bu bir kucaklaşma töreni, birbirimizle iletişim kurma töreni ve sonuçlarımızı da aldık. Yargı içindeki bu geleneğin, yargının bağımsız olduğu bir ülkede yürütme organı tarafından kaldırılması düşünülemez bile. ”

40 YILLIK GELENEK

Yargıtay yetkilileri Hürriyet’e, adli yıl açılış törenlerinin 1943’ten bu yana düzenlendiğini, kanunda sadece Yargıtay Başkanı’nın konuşacağının yer almasına rağmen 1973’ten bu yana geleneksel olarak TBB başkanlarının da aynı kürsüden konuştuklarını bildirdiler. Yargıtay internet sitesinin tarihçe bölümünde ise adli tatil-adli yıl açılış töreninin Fransa’dan alındığı belirtilerek, “Adli yılın başladığı günde yasa organlarının başında gelen Temyiz Mahkemenizin bir tören yapmasından daha tabii ne olabilir?” denildi.

MAÇA DA GİTMEYECEK

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de yargı yılı açılış törenlerinin gelenekselleştiğini belirterek, şöyle konuştu: “Seneye TBB Başkanı ve anamuhalefet liderini törene davet etmezlerse artık bu adli yıl açılış törenleri de gelenek olmaktan çıkar. Adli yıl açılış törenlerinde Yargıtay başkanları yargı ile ilgili konuları doğrudan hükümete ve kamuoyuna iletme imkânı bulurlar. Bu görüşler içinde eleştiri olabileceği gibi memnuniyet ifade eden konular da olabilir. Ama Sayın Başbakan eleştiri istemiyor. Sayın başbakan hala toplumu görmüyor. Yakında meydanlara da çıkamayıp, maçlara gidemeyecek ve sokakta bile yürümeyecek demektir”

 

Hürriyet, 07.09.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.