Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Yol haritasına göre ilerleyeceğiz

Erdoğan: Yol haritasına göre ilerleyeceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KCK Eş Başkanı Cemil Bayık'ın yaptığı söylenen açıklamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

G20 zirvesine katıldığı St Petersburg'da yaptığı basın toplantısında sorulan bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan Cemil Bayık'ın "Gerillayı durduruyoruz." sözlerinin daha sonra BDP lideri Selahattin Demirtaş tarafından düzeltildiğine dikkat çekti.

Erdoğan, "Siyasi kanadın beyanı farklı, dağdakilerin açıklamaları farklı. İyi polis - kötü polis gibi bir rol paylaşmışlar. Bunları değerlendirmekten öte işimize bakacağız." dedi.
Başbakan Erdoğan, barış süreciyle belirlenen yol haritası neyse hükümetin o istikamette ilerlemeye devam edeceğini vurguladı.
"Biz kararlarımızda samimiyiz." diyen Erdoğan, "Türkiye'nin bu terör belasından bir an önce kurtulması gerekiyor. Bu süreci bozanlar, tehdit edenler olursa inanıyorum ki tarihe bunun hesabını veremezler." şeklinde konuştu.

Süreç 'hassas bir aşamada'
KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, dün, hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine başlayan Kürt sorununun silahtan arındırılması sürecinin "hassas bir aşamadan" geçtiğini söylemiş ve "Gerillayı durduruyoruz." ifadelerini kullanmıştı.
Fırat Haber Ajansı ANF'de ve Türk medyasında yer alan haberlere göre, Bayık, Türk hükümetini "sahte paketle halkı kandırmayı" istemekle suçlayarak, "(Hükümet) Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız." demişti.
Türk hükümetine "adım atması" için 1 Eylül'e kadar süre verdiklerini belirten Bayık şöyle konuşmuştu: "Sorunu çözmek istemiyor, ezmeyi esas alıyor. Savaşmak istiyor. Buna karşı kendimizi savunacağız. Gerillayı durduruyoruz. Eğer operasyon yaptıklarını görürsek, bu operasyonlara karşı meşru savunma yapacağız. Savaşı daha da şiddetlendirmek isterlerse, Güney’e gelen grupları yeniden göndereceğiz.”

Bayık, geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada da "sürecin çöküşe doğru gittiğini" tıklayın söylemişti.
İçişleri Bakanı Muammer Güler ise Türkiye'nin güvenliğini sağlayabilecek güçte olduğunu vurgulayarak, "Çözüm sürecini baltalayan bunun altında kalır" tıklayın demişti.
İmralı adasında hapis yatan Öcalan ile devlet yetkilileri arasındaki görüşmeler sonucunda PKK lideri 21 Mart'ta, silahlı mücadeleye son verilmesinin ilk adımı olarak örgüte, silahlı güçlerini Türkiye dışına çıkarma tıklayın çağrısı yapmıştı.
PKK'nın silahlı kanadı HPG, 8 Mayıs'tan itibaren militanlarını Irak'ın kuzeyindeki kamplara tıklayın çekmeye başlamıştı.

Demirtaş: 'Gerillayı zor durduruyoruz' denmiştir
Radikal gazetesinin internet sitesine göre BDP lideri Selahattin Demirtaş ise, Cemil Bayık'ın "Gerillayı durduruyoruz" sözlerinin yanlış anlaşılmış olabileceğini belirtmişti.
Demirtaş, "Anladığım kadarıyla kastettiği şey 'biz gerillayı zor tutuyoruz, zor durduruyoruz' anlamında bir cümle kullanmış. Geri çekilmenin durdurulması söz konusu olursa, bunu resmi bir açıklama ile yapacaklarını düşünüyorum." demişti.
Cemil Bayık'ın konuşmasını kendi sesinden Kürtçe dinlediğini ifade eden gazeteci Amed Dicle ise, Bayık'ın çekilmeyi durdurduklarını kastettiğine şüphesi olmadığını söylemişti.
 

BBCTurkish.com, 06.09.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.