Basından > Kuşadası'nda göçmenleri taşıyan bot battı

 Kuşadası'nda göçmenleri taşıyan bot battı

Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında göçmenleri taşıyan bir lastik bot battı, 11 kişi hayatını kaybetti. Tekneden sağ kurtulan 38 yaşındaki Cahit Şeyho, "Bizim akrabamızın hepsi öldü. İki kız kardeşim, 2 çocuğum öldü, sadece bir bebeğimiz kaldı, hanımım da öldü. Eşimin 2 kız kardeşi de öldü" dedi.

Olay, Cuma günü öğlen saatlerinde Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bulunan Davutlar mahallesi Sevgi Plajı açıklarında meydana geldi. Göçmenleri taşıyan lastik bot battı. İhbar üzerine bölgeye 2 sahil güvenlik helikopteri ve 3 sahil güvenlik botu gönderildi. Boğulan 11 kişinin cesedine ulaşılırken, 8 kişi de kurtarıldı.

Kurtarılanların teknede 22 kişi olduğunu söylemesi üzerine Sahil Güvenlik ekipleri arama kurtarma çalışması başlattı. Denizden 1 kişiyi sağ kurtaran ekipler, kurtarılan göçmenlerin daha sonra botta 20 kişi oldukları bilgisini vermeleri üzerine arama kurtarma faaliyetine son verdi.

Olayla ilgili çalışma başlatan Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, insan kaçakçılığı yaptıkları şüphesiyle K.K. ve A.A'yı gözaltına aldı.

“Bizim akrabamızın hepsi öldü”

Tekneden sağ kurtulan 38 yaşındaki Cahit Şeyho, yaklaşık 5 yıl önce Suriye'nin Afrin kentinden Türkiye'ye geldiklerini, İstanbul'da yaşadıklarını ve Yunan adalarına geçmek için yaklaşık bir hafta önce kişi başı 500 euroya kaçakçılarla anlaştıklarını söyledi.

İzmir'in Basmane semtine geldikten sonra kaçakçıların kendilerini Kuşadası'na getirdiğini anlatan Şeyho, şöyle konuştu:

“3 gün burada kaldık. Bugün geldiler, çıkıyoruz dediler. Sahile gittiğimiz zaman yelek istedik, 'Gerek yok. Zaten deniz güvenli' dedi. Sonra tekne battı. Motoru kapattı, teknenin bir tarafı su almaya başladı. Sonra kaçakçı ve kaptan kaçtı. Bizimkilerin hepsi de öldü.”

Teknede çoğu akraba 3 ailenin bulunduğunu dile getiren Şeyho, "Bizim akrabamızın hepsi öldü. İki kız kardeşim, 2 çocuğum öldü, sadece bir bebeğimiz kaldı, hanımım da öldü. Eşimin 2 kız kardeşi de öldü. Teknedekilerin çoğu akrabaydı, Bir kızım 12 yaşındaydı, bir oğlumuz, 5 yaşında. Allahıma çok şükür 9 aylık bebeğim yaşıyor" ifadelerini kullandı.

aljazeera.com.tr, 25.03.2017

Konu ile ilgili sayfalar...
22.03.2017 - İhraç edilen akademisyenlere ABD’den destek: 105 bin dolar hedefli kampanya...
22.03.2017 - Olağanüstü Hâl’de Gazeteciler - 62 Gazetecilere yönelik dava, gözaltı işlemleri ve saldırılar devam etti...
20.03.2017 - DİSK'ten 'inşaat' raporu: 5 yılda 35 bin iş kazası; 1754 işçi öldü, 1940'ı sakat kaldı!...
14.03.2017 - Venedik Komisyonu: OHAL ile medya özgürlüğü geriledi ...
14.03.2017 - Türkiye'de tutuklu sayısında yüzde 191'lik artış ...
14.03.2017 - TTB’den Tıp Bayramı mesajı: 2761 hekim ihraç edildi ...
Bütün başlıklar için tıklayınız