Dünya

 Dünya'dan Başlıklar 

 Dünya > Dünya'dan Başlıklar > Mısır’ın Tanta kentinde bir kilisede meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre en az 21 kişi öldü

 Mısır’ın Tanta kentinde bir kilisede meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre en az 21 kişi öldü

Mısır’ın Tanta ve İskenderiye kentlerinde bulunan iki Kıpti kilisesine ayin sırasında saldırı düzenlendi. Saldırılarda en az 36 kişi hayatını kaybetti.

Mısır'ın kuzeyindeki Tanta kentinde St. Georg Kıpti kilisesinde meydana gelen ilk patlamada en az 25 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.
St. Georg kilisesindeki patlamadan kısa bir süre sonra İskenderiye kentindeki bir kilise önünde başka bir patlama meydana geldi. Mısır devlet televizyonu bu patlamanın intihar saldırısı olduğunu bildirdi. Mısır Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre burada ise en az 11 kişi öldü, 35 kişi ise yaralandı.
Mısır devlet televizyonunun verdiği bilgilere göre, St. Georg Kıptî kilisesinde patlayıcının bir sandalyenin altına yerleştirildiğinden yola çıkılıyor. St. Georg Kilisesinin bölgedeki en büyük kilise olduğu ve patlamanın yaşandığı sırada Paskalya'dan önceki pazar günü kutlanan Dallar Bayramı (Palmsonntag) için düzenlenen ayin nedeniyle dolu olduğu kaydedildi.
Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Seyid "Terör Mısır'ı yine vurdu. Üstelik bu kez Dallar Bayramı'nda" şeklinde konuştu. Sözcü olayı "Tüm Mısır halkına karşı işlenmiş iğrenç bir suç" sözleriyle değerlendirdi.
Patlamanın ardından güvenlik güçlerinin kilise civarında başka patlayıcıların da bulunması ihtimaline karşı çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.
Mısır'da Kıptîler yaklaşık 90 milyonluk nüfusun yüzde 10'unu oluşturuyor. Kıptîler daha önce de saldırıların hedefi olmuştu. Geçen yıl aralık ayında Kahire'de bir katedrale düzenlenen intihar saldırısında yaklaşık 30 kişi ölmüştü. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

dw.de, 09.04.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.