Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Darbe girişiminin ardından Erdoğan: 'Topçu Kışlası isteseler de istemeseler de yapılacak'

Erdoğan Topçu Kışlası'nda ısrarcı
Cumhurbaşkanı Erdoğan başarısız darbe girişiminin ardından Kısıklı’da kalabalığa seslendi. Erdoğan, Gezi Parkı'na inşası planlanan Topçu Kışlası için "isteseler de istemeseler de yapılacak" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başarısız darbe girişiminin ardından, çağrısıyla meydanları dolduran kalabalığa seslendi. Erdoğan İstanbul Kısıklı'da yaptığı konuşmada, Gezi Parkı'na inşası planlanan Topçu Kışlası için "isteseler de istemeseler de yapılacak" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın konuşması, Taksim Meydanı ve Saraçhane Parkı'nda canlı yayınlandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Taksim'dekilere müjdeleri olduğunu" belirtti:

"Taksim'deki kışla inşallah isteseler de istemeseler de tarihine uygun olarak o da yapılacak. Orada bir tarih müzesi yapacağız, bir şehir müzesi yapacağız. Bitmez, şu andaki Atatürk Kültür Merkezi'nin olduğu yere, yanındaki boşluk, arkasındaki boşluk tamamıyla orası yıkılacak ve Türkiye'nin ilk opera binasını da inşallah oraya yapacağız. Bitmedi, üçüncü bir müjdemiz daha var Taksim'de, orada maksem var, maksem nedir biliyor musunuz? Suyun taksim edildiği yer, hani o böyle tarihi duvarlar var ya o duvarın tam arkasına da inşallah proje hazır Taksim Camisi'ni de oraya inşa edeceğiz. Taksim'in tamamını yayalaştıracağız. Bütün trafiği yerin altına alacağız. Taksim çok ciddi bir çekim merkezi haline gelmiş olacak. Bir kaç yıl içerisinde Taksim Meydanı bu kadar garip olmayacak, daha zengin olacak, daha güzel olacak, daha farklı olacak."

İdama yeşil ışık

Erdoğan konuşmasında çarşamba günü Milli Güvenlik Kurulu'nun toplanacağını ve arkasından düzenlenecek Bakanlar Kurulu toplantısıyla da önemli bir kararı açıklayacaklarını söyledi. Bu önemli kararın detaylarına değinmeyen Erdoğan, son dönemde yaşananların sıradan meseleler olmadığını vurguladı.

Erdoğan son dönemde artan idamın tartışmalarıyla ilgili olarak da, "Sayın Başbakan söyledi. Ben de söylüyorum. Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Demokratik bir hukuk devletinde siz halkı görmezlikten gelemezsiniz. Dolayısıyla halkın taleplerini bir kenara koyamazsınız. Halkın böyle bir talebi varsa, bunun görüşüleceği yer parlamentodur. Bunların, bu alçakların bombaladığı parlamentodan inşallah görüşülmek suretiyle inanıyorum parlamentodaki siyasi partiler, inanıyorum ki bu konuda en isabetli kararı alacaktır. Ve alınacak böyle bir kararda da onay merci olarak kararımı açıklıyorum. Ben bunu onaylarım."

Erdoğan, "Bugün Amerika'da idam var mı? Rusya'da, Çin'de var mı? Dünyanın değişik yerlerinde var mı? Sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yok. Biz buna bir imza attık. Bizden önce attılar. Böyle bir durum var. Doğru. Fakat bu imzalar atıldığı gibi bunlar geri de alınabilir. Yeter ki parlamentomuz bu kararı alsın." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi akşamı CNN International'a açıklamalarda bulundu. Canlı yayınlanan mülakatta, "Meydanlar bu konuda inliyor. Başka olaylarda da bunu yaşadık çünkü terör olaylarının karşısında şu anda halkımızda oluşan kanaat şudur, kesinlikle bu teröristler öldürülmelidir, vatandaş bu noktaya gelmiştir. Bunun başka bir çıkış noktası yoktur. 'Ben niye müebbet veya ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm olanı yıllarca cezaevlerinde besleyeyim? Ne gereği var?' Vatandaş bunu söylüyor." dedi.

"Suikast girişimi başarısız oldu"

Erdoğan, darbeden sorumlu tuttukları Fethullah Gülen'in ABD'den iadesiyle ilgili resmi başvurunun bu hafta içinde iletileceğini de söyledi. Cumhurbaşkanı 15 Temmuz'da ailesiyle birlikte 5 günlük tatil için Marmaris'te kendilerine ayrılmış bir evde kaldıklarını belirterek, kendisine yönelik suikast girişiminin de evden erken ayrılmasıyla başarısızlığa uğradığını söyledi.

dw.de, 19.07.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.