Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: Bugünler iyi günleri

 Erdoğan: Bugünler iyi günleri
Doğu ve Güneydoğu'daki HDP'li belediyeleri eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Onlar eline geçen parayı dağa, Kandil’e nasıl ulaştırırım, bunun gayreti içerisindeler. Bugünler onların iyi günleri. Bedelini ödeyecekler"

Kanaat önderleriyle iftarda buluşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu illerindeki HDP'li belediyelere tepkiliydi. Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

"Bölgelerinizde belediye hizmetlerinden, alt yapısından, üst yapısından memnun musunuz? Güneydoğu çok daha berbat. Onlar benim Kürt kardeşimin temiz bir şehirde yaşamasını istemiyor ki. Onlar eline geçen parayı dağa, Kandil’e nasıl ulaştırırım, bunun gayreti içerisindeler. Bugünler onların iyi günleri, onu da söyleyeyim. Bedelini ödeyecekler. Devlet tüm bunların arkasını hassas bir şekilde takip ederek bunlara gerekli bedeli ödetecektir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını terör örgütlerine çeşitli hilelerle gönderemezsin."

"Cizre ile ilgili bir kitapçık hazırlamışlar"

Erdoğan'ın açıklamalarından diğer satır başları ise şöyle:

"Ne yapıyorlar? Hemen insanların ellerinde avuçlarında ne varsa el koyuyorlar. Bununla yetinmiyor namuslarına tasallut ediyorlar, ardından baskıyla, sindirmeyle evlerinden yurtlarından ettikleri insanların yerlerine kendi taraftarlarını yerleştiriyorlar. Karşı çıkanları da katlediyorlar, bunun adı zulümdür. İpleri aynı güçlerin ellerinde olan bu terör örgütleri, 'tavşana kaç tazıya tut' diyebileceğimiz basit bir oyunla coğrafyamızı acıya ve kana bulamayı sürdürüyorlar. Şimdi biz göz göre göre aynı senaryonun ülkemizde oynanmasına izin mi vereceğiz? DAİŞ içindeki yabancı teröristleri bunların hangi ülkelerden geldiklerini sizler de biliyorsunuz. PKK ve PYD içindeki yabancı teröristleri biliyor musunuz? Çatışmalarda öne sürdükleri cahil gençler ölürken bu işleri organize eden, kaynak sağlayan, araç-gereç sağlayan, strateji belirleyen hatta zaman zaman fiilen çatışmalara giren o yabancıların ne işi var oralarda. Batı'nın değişik ülkelerinden gelenleri biliyorsunuz değil mi?"

"Bir süredir terör örgütü de güdümündeki parti de bölgedeki hadiseleri uluslararası platformlara taşıyabilmek için uğraşıyor. Cizre ile ilgili bir kitapçık hazırlamışlar. Utanmadan, arlanmadan, sıkılmadan devletin ilçeyi yakıp-yıktığını, sivil vatandaşları öldürdüğünü öne sürüyorlar. Bölücü terör örgütü Cizre'de de Nusaybin'de de, Yüksekova'da da diğer ilçelerde de suçüstü yakanlanmıştır. Örgüt bu ilçelerde vatandaşlarımıza zulüm ederken, onlara hayatı zehir ederken, evlerini yıkarken, mallarını gasp ederken, çocuklarını zorla ellerinden alırken devletin müdahalesiyle karşılaşmıştır. Olay bu kadar basit, bu kadar açıktır. Ama bunlar ne yapıyor? Akıl almaz bir yüzsüzlükle, ahlâksızlıkla, haysiyetsizlikle kendi yedikleri haltları devlete mâl ederek üste çıkmaya çalışıyorlar."

"Herkesi kör, alemi sersem mi sanırsınız?"

Ziya Paşa'nın, Terkib-i Bend şiirinden "Siz herkesi kör, alemi sersem mi sanırsınız?" dizelerine atıfta bulunan Erdoğan, "Yanınıza aldığınız ve aynı projenin birer aktörü olmanın ötesinde karşılıkları bulunmayan kuruluşlarla milleti de dünyayı da kandırabileceğinizi mi sanıyorsunuz? O günler geride kaldı" diye konuştu.

PKK ve uzantılarına karşı her alanı kapsayan topyekûn bir mücadele yürüttüklerini söyleyen Erdoğan, "Elinde silahı olan, karşısında güvenlik güçlerimizi bulacak, bunu böyle bilsinler. Silahıyla can alanın arkasında duran siyasetçi, belediye başkanı, sivil toplum kuruluşu mensubu karşısında idari birimlerimizi, savcılarımızı, hâkimlerimizi bulacak. Yurt dışında aynı yalanları pazarlamaya çalışanlar karşılarında diplomatlarımızı, bu konularla ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarımızı bulacak. Hiçbir alan boş bırakılmayacak, hiçbir iftira cevapsız kalmayacak, hiçbir yalan gerçeğin ışığından kaçırılmayacak" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan kanaat önderlerinin ağırlandığı iftara, bölgelerdeki STK temsilcileri ve akademisyenler de davetliydi. M. İhsan Arslan, Zeki Ergezen ve Salih Yıldırım'ın da aralarında olduğu bazı eski milletvekilleri de iftara katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki iftarın, Cumhurbaşkanı Erdoğan için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki meseleleri, oralarda yaşayan kanaat önderlerinden bizzat dinleme açısından da önemli bir fırsat olacağı belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş'in yanı sıra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Beştepe’deki iftarın konukları arasındaydı.

aljazeera.com.tr, 24.06.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.