Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Oktay Vural: MHP Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılacağım

Oktay Vural: MHP Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılacağım
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Oktay Vural, Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılacağını ve istifa dilekçesini Meclis Başkanlığı'na sunacağını açıkladı.

Hürriyet gazetesi, Vural'ın Kongre sürecinin yanlış yürütüldüğünü düşündüğünü aktardı ve bir süredir parti yönetimiyle görüş ayrılığı içinde olduğunu yazdı.

Oktay Vural ve Devlet Bahçeli arasındaki görüş ayrılığı söylentileri Mayıs ayında Bahçeli'ye bir basın toplantısında da sorulmuştu.

Bahçeli'ye destek deklarasyonuna Oktay Vural'ın imza atmadığı yönünde kulislerde konuşmalar olduğunu ifade eden gazetecilere Bahçeli tepkiyle yanıt vermiş ve "Bir deklarasyon görmedim ama ne varsa basından bazı çevrelerden öğreniyoruz. Oktay bey çok değerli bir kardeşimizdir. Meclis'te beni temsil eden grup başkanvekilidir. Onunla aramızda soğukluk olabilir mi? Nereden çıkartıyorsunuz bunları. Bizi bölmeye çalışıyorsunuz" demişti.

MHP'de Kongre süreci

Oktay Vural'ın istifa kararı, 10 Temmuz'da düzenlenmesi planlanan Büyük Kongre öncesinde geldi.

MHP içerisindeki muhalif kanadın gerçekleştirdiği ancak Genel Merkez tarafından tanınmayan tüzük kurultayında Kongre'nin 10 Temmuz'da yapılması kararlaştırılmıştı.

Muhalif kanattaki Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın'ın 10 Temmuz'da seçimli Büyük Kongre'nin düzenlenmesi halinde MHP genel başkanlığı görevine aday olması bekleniyor.

Meclis Grup Başkanvekilliği görevinden istifa edeceğini açıklayan Vural'ın ise Kongre öncesinde nasıl hareket edeceğinin parti içi dengeler için önemli olacağı vurgulanıyor.

BBCTurkish.com, 22.06.2016


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.