Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş: Katliamda devletlerin sorumluluğu var

Demirtaş: Katliamda devletlerin sorumluluğu var

Galatasaray'da düzenlenen Cumartesi Anneleri'nin 555'inci hafta buluşmasına katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Paris katliamını lanetleyerek, "Umut ediyorum IŞİD'i destekleyen, büyüten ve palazlandıran, kullandıran bütün devletler bu katliamda sorumluluklarının farkına varırlar" dedi. Demirtaş, 3. dünya savaşının Suriye ağırlıklı olmak üzere bir vekalet savaşı şeklinde devam ettiği yorumunda da bulundu.

RADİKAL - Galatasaray Meydanı'nda 12.00'de başlayan oturma eylemi nedeniyle polis çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı. Çevik kuvvet çevrede güvenlik çemberi oluşturup, oturma eylemine gelenleri arandıktan sonra alana alındı. Oturma eylemi sırasında CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ile, kayıp Cemil Kırbayır'ın ağabeyi Mikail Kırbayır'a söz verildi.

Oturma eylemine katılan Selahattin Demirtaş; "Ülkemizde maalesef yabancı olmadığımız bir katliam biçimi, saldırı biçimi. Umut ediyorum IŞİD'i destekleyen, büyüten ve palazlandıran, kullandıran bütün devletler bu katliamda sorumluluklarının farkına varırlar. Maalesef her yerde yoksul insanlar, masum halklar bu acı faturayı ödüyor, ödemek zorunda kalıyor. Türkiye'de de bu faturayı bizler ödedik. IŞİD'i büyütüp onu pohpohlayanlar, onu Türkiye de dahil olmak üzere tetikçi olarak kullanalar bugün bu katliam karşısında maalesef timsah gözyaşı dökenlerdir. Parlamentodaki üçüncü büyük partinin genel başkanına açıkça hedef gözetilerek ateş ediliyor. Ülkenin başbakanı çıkıp, eş genel başkanımıza ve milletvekillerimize şov yapmayın diyor. Şovmenin en büyüğü ve bugüne kadar yaşanmış, 12 yıllık AKP iktidarı dönemindeki bütün katliamların sorumlusu olan siyasetçi bize şov yapmayın diyor" diye konuştu.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği Selahattin Demirtaş oturma eylemi sonrası habercilerin sorusu üzerine; "Şuan üçüncü dünya savaşı Suriye toprakları üzerinde ağırlıklı olmak üzere bir vekalet savaşı şeklinde devam ediyor. Bundan büyük devletler başta olmak üzere, büyük devletler birinci derece sorumludur. IŞİD'i tehdit olarak görmeyen, ortak mücadele etmeyen bütün devletler, siyasetçiler bundan sorumludur. Başbakan yakın zamana kadar IŞID'i öfkeli gençler olarak tanımladı. İki yıl öncesine kadar Türkiye IŞİD, El Kaide, Nusra gibi örgütleri açıkça destekledi. Buradan TIR'larla silahlar gönderildi. Halen Türkiye IŞİD için kolay bir geçiş güzergahıdır. Türkiye'nin sınırlarını halen IŞİD'e kapatmış değil. Suruç, Diyarbakır, Ankara katliamlarını IŞİD açıkça üstlenmedi. Savcılar bunun arkasında IŞİD olduğunu tespit ettiler. Yapanlar IŞİD militanı teröristler, ama IŞİD üstlenmedi. Ama Fransa'da açıkça üstleniyor" dedi.

Radikal, 14.11.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.