Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bakan Zeybekçi'den koalisyon açıklaması

 Bakan Zeybekçi'den koalisyon açıklaması
Almanya'nın Köln kentinde, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD'nin düzenlediği iftara katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, koalisyon konusunda kırmızı çizgilerinin olmadığını söyledi.
 

Ekonomi Bakanı Zeybekçi CNN Türk'e konuştu
Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD'nin düzenlediği iftara katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi. Zeybekci koalisyon için Cumhurbaşnı'nın görev vermesinin ardından partilerle görüşeceklerini kaydederken, parti olarak ön şart ve kırmızı çizgilerinin olmadığını söyledi. Zeybekci şöyle konuştu:

"7 Haziran seçimlerinde seçmen dedi ki, 'Bu ülkeyi yönetme görevini, devleti yönetme görevini sana veriyorum. Ama biriyle uzlaşacaksın.' Yüzde 41 oy verdi. Bizden sonraki CHP'nin ve MHP'nin oy toplamı, AK Parti'nin toplamı kadar bile değildir. Biz milletin bu emri başımızın üzerine diyoruz. Milletin dediğinin üzerine ne bir nokta ne bir virgül koyuyoruz. Bu süreçte önümüzdeki hafta Çarşamba, Perşembe gibi Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız'a hükümet kurma görevi verdiği andan itibaren Türkiye'de öncelikli olarak CHP ve MHP ile olmak üzere, önce CHP tabii ki sonra, millet öyle diyor, ikinci parti CHP, üçüncü parti MHP diyor, buna göre yapacaksınız. Hiç kimseyle ön şartımız yok. Hiç kimseyle hiçbir renkte kırmızı çizgimiz yok. Eğer diyorsa ki tek vatan, eğer diyorsa ki tek devlet, eğer diyorsa ki tek millet bunlarda uzlaştıysak geri kalan her şeyi konuşabiliriz."

Yurtdışı seçim bölgesi sözünü hatırlattı

Güney Event Center adlı salonda düzenlenen ve 300 kişinin katıldığı iftarda konuşan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, seçimden önce tüm partilerin, yurt dışı seçim bölgesi konusunda söz verdiğini hatırlatarak, kurulacak koalisyonun bu sözü yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
Gecenin sonunda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 'Yürümede bir engeli de sen kaldır' adlı kampanyada engellilere akülü motosiklet ve tekerlekli sandalye bağışlayanlara plaket verdi.

cnnturk.com, 28.06.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.