Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Arnavutluk hükümeti: Erdoğan siyasi bir talepte bulundu, cevabı verildi

  Arnavutluk hükümeti: Erdoğan siyasi bir talepte bulundu, cevabı verildi
Arnavutluk İçişleri Bakanı Sajmir Tahiri (Saymir Tahiri), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tiran ziyaretinde Gülen Hareketi ile 'siyasi' taleplere uygun cevabın ilgili makamlar tarafından verildiğini söyledi. Bugün düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili soruyu cevaplayan Sajmir Tahiri, "Terörle mücadele, dar siyasi çıkarlara bağlanmamalı." vurgusunu yaptı.

Bakan Tahiri, Erdoğan'ın 'paralel yapı' ve 'terörist' olarak adlandırdığı hareket ile ilgili Arnavutluk hükümetinden taleplerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

"ULUSAL DAR SİYASİ ÇIKARLAR"

"Erdoğan'nın söz konusu talebi, bölgede güvenliğin sağlanmasına matuf olmaktan ziyade tamamen siyasidir ve ilgili makamlardan uygun cevabı almıştır. Terör ile ortak mücadele alanında partnerlerimizle birlikte her ülkede, bölge veya global arenada risk oluşturan unsurları kapsayan bir katalog hazırlamaya karar verdik. Terörle mücadele konusunda partnerlerimizle işbirliği içnde hareket edip, bu mücadelenin ulusal dar siyasi çıkarlara hizmet etmeyecek şekilde gerçekleştirmeye çalışacağız."

 

ERDOĞAN, 'OLUMLU YAKLAŞTILAR' DEMİŞTİ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk ziyareti dönüşünde uçağına aldığı gazetecilere yaptığı açıklamada, "Arnavutluk'taki paralel yapılanmayı da konuştuk. Cumhurbaşkanı ile de Başbakan ile de konuştuk. Olumlu yaklaştılar." demişti.

 

EĞİTİM BAKANI: TÜM OKULLAR DENETİMDEN GEÇMİŞTİ

 

Arnavutluk Eğitim Bakani Lindita Nikolla da geçtiğimiz yıl yaptıkları eğitim reformu kapsamında ülkedeki tüm okulları denetimden geçirdiklerini hatırlatarak, "Bu denetim sonucunda, kriterlere uygun olmayan ve kapanması gereken 13 üniversiteyi zaten kapattık." demişti.

 

Kapatılanlar arasında Türk Okulları bulunmuyordu.

 

MECLİS BAŞKANINDAN TÜRK OKULUNA ZİYARET

 

Arnavutluk Meclis Başkanı Ilir Meta da Erdoğan'ın ziyaretinde Gülen Hareketi ile ilgili mesajları ülkede tartışılırken, başkent Tiran'daki Türk kolejinde düzenlenen yıl sonu etkinliğine iştirak etmişti.

 

Başkan Meta, kızının okuduğu koleji eşiyle birlikte ziyaret etmişti. Turgut Özal Koleji'nde yıl sonu müsameresini izleyen Başkan Meta, Kolej Müdürü Hüseyin Yavuz'la yan yana oturmuştu.

 

Zaman, 18.05.2015

 

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.