Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Davutoğlu: Peygamber'e hakarete izin vermeyiz

Davutoğlu: Peygamber'e hakarete izin vermeyiz
Başbakan Ahmet Davutoğlu Charlie Hebdo mizah dergisinin Muhammed Peygamber tasviri yer alan kapağıyla ilgili olarak ilk kez konuştu. Davutoğlu, "Hazreti Peygamber'e hakarete izin vermeyiz, burada bir tahrik vardır" dedi.
Belçika'ya gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, basın özgürlüğünün hakaret etme özgürlüğü anlamına gelmediğini söyledi.

"Bizim şahsiyetimizden, kişiliklerimizden çok daha büyük anlam taşıyan ve alemlere rahmet olan bir Peygamber'e, şahsiyete yönelik bir hakaret... basın özgürlüğü değildir" diyerek sözlerine devam eden Davutoğlu, Charlie Hebdo'nun kapağını Türkiye'de yayımlayanlara da tepki gösterdi.

Davutoğlu, "Türkiye'de bu hassasiyet varken, birileri Hazreti Peygamber'e hakaret niteliği taşıyan bir karikatürü, görüşü basıyorsa, burada bir tahrik vardır" dedi.

Geçtiğimiz hafta Paris'teki Charlie Hebdo binasına saldırıya geçen Said ve Cherif Kouachi kardeşler ikisi polis 12 kişiyi öldürmüştü.

'Birlik Yürüyüşü'ne gitmişti

Saldırının ardından geçtiğimiz Pazar günü Paris'te düzenlenen ve dünya liderlerinin de katıldığı "Birlik Yürüyüşü"nde Başbakan Davutoğlu da bulunuyordu.

Saldırı sonrası Charlie Hebdo dergisinin ilk sayısı dün çıktı. Dergi kapağında Muhammed Peygamber tasviri bulunuyor ve elinde de "Je suis Charlie" (Ben Charlie'yim) yazılı bir döviz görülüyor.

Türkiye'de ise Cumhuriyet gazetesi dergiden dört sayfalık bir seçkiyi ek olarak yayımlamış, ancak dergi kapağını basmamıştı. Cumhuriyet gazetesinden iki köşe yazarı ise kapağı köşelerinde paylaştı.

Derginin internet ortamında haber portallarında da Türkçe olarak yayımlanmasının ardından Diyarbakır'da bir mahkeme, kapağı yayımlayan sitelerin ilgili sayfalarına erişimin engellenmesi kararını aldı.

BBCTurkish.com, 15.01.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.