Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Erdoğan: İsrail bu alçaklığı durdurmalı

Erdoğan'dan İsrail'e sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mescid-i Aksa'nın sadece Filistinlilerin değil, tüm dünya Müslümanlarının kıblesi ve mabedidir. İsrail yönetimi bu alçaklığı, barbarlığı durdurmak zorundadır. Mescid-i Aksa'ya karşı yapılan bu eylem, bu girişim asla affedilemez, bağışlanamaz" dedi.

Erdoğan, kendisine "fahri profesörlük" unvanı takdim edilen Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde yaptığı konuşmada, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya baskınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mescid-i Aksa'nın yakıldığını, Kuran-ı Kerim'in yerlerde süründüğünü, mihrabın, minberin kırıldığını dile getiren Erdoğan, "Mescid- Aksa, sadece Filistinlilerin mabedi değil, tüm dünya müslümanlarının kıblesi, mabedidir. Bu gidiş, doğru bir gidiş değil. Acaba sinagoglara karşı böyle bir barbarlık yapılsa, böyle bir alçaklık yapılsa buna ne der?" diye konuştu.

“ASLA AFFEDİLEMEZ, ASLA BAĞIŞLANAMAZ"
Türkiye'de bu tür şeylere bu güne kadar hiçbir zaman fırsat verilmediğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Zaman zaman bazı istenilmeyen olaylar olmuştur. Her zaman karşısında biz dik durduk. Bugün de olsa dik dururuz, yarın da olsa dik dururuz. Çünkü, bizim medeniyetimizin, bizim dini değerlerimizin gereği budur. Bizim İsrail halkına karşı bir tavrımız yok. Bizim tavrımız İsrail yönetimine karşıdır. İsrail yönetimi bu alçaklığı, bu barbarlığı durdurmak zorundadır. Çünkü, Mescid-i Aksa'ya karşı yapılan bu eylem, bu girişim asla affedilemez, asla bağışlanamaz."

"MESCİD-İ AKSA'YA POSTALLA GİRMEK MÜSLÜMANLARIN İNANCINA SALDIRMAKTIR"
Suriye'de Esed'in hiçbir ayrım yapmadan kimyasal ve konvansiyonel silahlarla, varil bombalarıyla her gün çocukları katlettiğini ifade eden Erdoğan, aynı şekilde İsrail'in de yaptıklarından dolayı hiçbir müeyyide ile karşılaşmadığı için cinayetlerini bir adım öteye taşıdığını, bütün Müslümanlar hatta Hristiyan ve Museviler için mukaddes olan mabedin saygısızca içine girdiğini söyledi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mescid-i Aksa'ya postalla girmek doğrudan Müslümanların inancına kutsalına saldırmaktır. Mescid-i Aksa'ya postalla girmek, tüm Müslümanların mahremine girmektir. Mescid-i Aksa'ya el uzatmak, -hiç abartmadan söylüyorum- Kabe-i Muazzama'ya el uzatmak kadar canicedir, alçakçadır, bir o kadar da tehlikelidir.

Eğer dünya, eğer Birleşmiş Milletler, çocuklara, camilere ibadet yerlerine saldıran canileri durdurmayacaksa, o zaman niye var? AB, çocukların hayat hakkını, ibadethaneleri savunmayacaksa niye var? Acaba, bu şımarıklık ve vurdumduymazlık daha ne kadar devam edecek?"

 

DAVUTOĞLU: KUDÜS BİZİM İLK KIBLEMİZDİR
Başbakan Ahmet Davutoğlu da Bursa'da düzenlenen toplu açılış töreninde Kudğs'te yaşananları eleştirdi.

Osman Gazi Türbesi'nin, müstevliler tarafından 1920'deki işgalini hatırlatan Davutoğlu, "İşgalciler, Bursalıların ve aziz milletimizin istiklal ideallerinden habersizdi. Temmuz 1920'de geldiler,1922'de gittiler. Bu topraklar hiçbir zaman işgalcileri barındırmadı, Bursalılar hiçbir zaman işgalcilere izin vermedi" dedi.

"Bir başka barbar, bir başka zalim, bir başka işgalci aynen onların Osman Gazi'nin türbesine girerek hakaret etmesi, botla girmesi gibi Mescid-i Aksa'ya girmeye kalktı" diye konuşan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O işgalcilere Bursa meydanından sesleniyoruz; nasıl Bursa'nın işgali daim olmamışsa, nasıl izzetli ve onurlu Bursalılar buna izin vermemişse, izzetli ve onurlu Filistinliler, izzetli ve onurlu Müslümanlar ve insanlık, bu işgalcilere izin vermeyecek. Nasıl Osman Gazi'nin türbesi kurtulmuşsa, inşallah Mescid-i Aksa da bir gün hürriyetine kavuşacaktır. Buna kimse engel olamaz. Ne yaparsa yapsınlar, dünya ne kadar sesiz kalırsa kalsın bilsinler ki her Müslümanın kalbinde, zihninde Mescid-i Aksa yaşar, Mescid-i Aksa hiç unutulmaz. Kudüs, bizim hem ilk kıblemizdir hem de tarihin bize emanetidir. Allah bu tekbirleri bu topraklardan hiçbir zaman eksik etmesin."

ARINÇ: MESCİD-İ AKSA'YI KİRLETENLERİ GÖRÜYORSUNUZ
Aynı törende Başbakan Davutoğlu'nan önce konuşan Arınç da İsrail'e tepki gösterdi.

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınını anımsatan Arınç, şunları kaydetti:

"Kudüs'ün halini görüyorsunuz. Mescid-i Aksa Camisi'ni kirletenleri görüyorsunuz. Bütün dünyada sizin gibi kardeşlerimizin ne kadar büyük bir tepki gösterdiğini biliyoruz ama maalesef dünyada pek çok İslam ülkesinde de büyük bir suskunluk var. Bir vurdumduymazlık var ama bu insanın söylediği çok güzel. Hastaneler yaptık, yollar yaptık, köprüler yaptık. Bütün bunlarla Türkiye'de maddi kalkınmayı gerçekleştirdik. Herkes daha rahat hastaneye gidiyor, daha kolay işine gidiyor, eğitim tesislerinden hizmet alıyor, belediye hizmetlerimiz fevkalade. Bunlar maddi kalkınmadır, bunlarda elimize su dökecek başka bir iktidar yok ama milletin bize olan duasından başka bir şey var. İslam ümmeti veya Müslümanlar, bugün onurlarını kaybettiklerini görüyorlarsa, izzetlerinin yerde süründüğünü görüyorsa, mescitlerinin ayak pislikleriyle pislendiğini görüyorsa, zilleti görüyorsa ve bir Müslüman kalkıp Türkiye'nin Başbakanına 'Siz İslam milletinin izzeti oldunuz' diyorsa ne mutlu bize, Allah'a hamdederiz, Türkiye güçlü bir ülkedir, güçlü bir devlettir ve biz dünyadaki sadece 1,5 milyar Müslümanın değil, mazlum ve masum bütün insanların da hamisiyiz. Mazlum ve masum, haksızlığa uğramış, dünyanın neresinde bir kitle varsa elini ve kolunu uzatan hayırsever bir milletiz. 12 senelik iktidarımız, helali hoş olsun, bundan daha büyük bir hizmet yok."

 

Hürriyet, 07.11.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.