Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > 'Barbarlar kütüphane yaktı'

 'Barbarlar kütüphane yaktı'

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kobani eylemelerinde müze ve kütüphanelerin tahrip edilmesine tepki gösterdi. Çelik "Barbarlar tarih boyunca olduğu gibi yine müze ve kitaplara saldırdı" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kobani için düzenlenen eylemlerle ilgili Twitter aracılığıyla açıklama yaptı.

Bakan Çelik, son olaylarda, Siirt İl Halk Kütüphanesi'nin zemin katında bulunan arşiv, çocuk bölümü ve engelliler bölümünde kitapların, bilgisayarların, mobilyaların atılan molotofkokteyli sonucu yandığını, kütüphanenin kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

Bünyesinde 190 kişilik çok amaçlı salon, kütüphane, sergi salonu, atölyeler ile idari ve teknik mekanlar olan Varto Kültür Merkezi'nin de yakıldığını ve büyük zarar gördüğünü kaydeden Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi'ne yapılan saldırı sonucunda müze binası tamamen tahrip edilmiş, müze envanterinde bulunan yaklaşık 20 eser çalınmış, çok sayıda kitap da yanmıştır.

Barbarlar tarih boyunca olduğu gibi şimdi de kütüphaneye, müzeye ve kitaplara saldırdı. Kendisine 'siyasetçi' diyenlerin kışkırttığı barbarlar, çocukların kütüphanesini yaktılar. Kültür merkezini yıktılar.”

ntvmsnbc.com, 11.10.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.