Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Obama’dan Erdoğan’a soğuk duş: Yemin törenine sadece maslahatgüzar katılacak

Obama’dan Erdoğan’a soğuk duş: Yemin törenine sadece maslahatgüzar katılacak

AKP hükümetiyle Amerikan yönetimi arasındaki gerilim, 12′inci cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan’ın yarın
düzenlenecek yemintörenine de yansıyacak.

ABD Başkanı Barack Obama, törene sadece Ankara’daki maslahatgüzarı Jess L. Baily’i göndereceğini bir Beyaz Saray
açıklamasıyla ilan etti.

Şu an ABD’nin Ankara’da bir büyükelçisi bulunmuyor. Zira Obama’nın Ankara içinaday gösterdiği John Bass’in büyükelçiliği, ABD Kongresi’nde Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle reddedilmişti.


‘Model ortaklık’ta gerginliğe devam

Fakat yine de, Obama’nın yakın zamanda farklı ülkelerdeki cumhurbaşkanlığı törenlerine gönderdiği heyetle, Türkiye’ye gönderdiği arasındaki büyük fark göze çarpıyor.

Bu durum, ABD’nin stratejik müttefik olarak gördüğü, Obama’nın 2009′da ‘model ortak‘ olarak tanımladığı Türkiye’yle özellikle Suriye nedeniyle gerildiği bilinen ilişkilerinin, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesine rağmen pek de değişmediğini gösteriyor.

Beyaz Saray, 2013′ten bu yana Moğolistan ve Sierra Leone dahil yabancı ülkelerdeki benzer törenlerde, Erdoğan’ın yemin töreninde yaşanacağı gibi tek bir kişiyle temsil edilmedi. Obama’nınbu yaz yabancı ülke liderlerinin yemin törenleri için gönderdiği heyetler şöyle oluşmuş:


Ukrayna’ya önemine ‘yakışan’ heyet

Ukrayna’ya gönderdilen heyet: Obama, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun 5 Haziran’daki yemintörenine Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın liderliğinde epey geniş bir delegasyon gönderdi.

Rusya’yle gerilimin merkezi olan Kiev’deki törene, Biden’ın yanı sıra ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Geoffrey R. Pyatt, Senatörler John McCain, Ron Johnsonve Chris Murphy, Kongre üyesi Marcia Kaptur, ABD’nin AGİT temsilcisi ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland katıldı.

'Arka bahçe'ye Kerry’nin danışmanı da gitti


El Salvador’a gönderilen heyet: Obama, 19 Mayıs’ta El Salvador Cumhurbaşkanı Salvador Sanchez Ceren’in törenine ABD KOBİ Senel sekreteri Mari Carmen Aponte, Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Thomas Shannon, Batı Yarımküresi kıdemli direktörü Ricardo Zuniga ve BatıYarımküresi İşleri BakanBaşyardımcısı John Feeley’yi gönderdi.

 
Kolombiya’ya ‘başkanlık delegasyonu’ adıyla çıkarma


Kolombiya’ya gönderilen heyet: Beyaz Saray, bir başka ‘Başkanlık Delegasyonu’nu ağustos ayında Kolombiya’ya gönderdi. JuanManuel Santos’un cumhurbaşkanlığı törenine, Kolombiya’da bulunan ABD büyükelçisinin yanı sıra, Tarım Bakanlığı Başdanışmanı Ramona Romero da katıldı.


Panama’ya üç kişilik heyet


Panama’ya gönderilen heyet: Cumhurbaşkanlığına seçilen Juan Caros Varela Rodrigues’in yemin törenineyse, ABD’nin
Panama’daki büyükelçisinin dışında, Massachusetts Valisi Deval L. Patrick ve Batı Yarımküresi İşleri BakanYardımcısı Roberta S. Jacobson’u gönderildi.

diken.com.tr, 27.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.