Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Demirtaş'tan Erdoğan'a: Bak beyefendim, sen Hitler'i tanır mısın?

Demirtaş'tan Erdoğan'a: Bak beyefendim, sen Hitler'i tanır mısın?

Cumhurbaşkanı adayı, HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tunceli'de düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde konuştu. Hedefinde Başbakan Erdoğan vardı. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki rakibi için Hitler benzetmesi yaptı. "Yıl 2014, millet uzayda şehir kuruyor, bu beyefendi bize faşizm dayatıyor. Biz senin tek dil, tek millet anlayışını kabul etmiyoruz" dedi

Cumhurbaşkanı adayı HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tunceli'de düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'ne katılıp Atatürk Stadyumu'nda yaklaşık 30 bin kişiye konuştu. Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a eleştirilerde bulunan Demirtaş, "Yıl olmuş 2014 millet uzayda şehir yapıyor bu beyefendi bize hala faşizm dayatıyor. Halen tek dil olacaksınız diyor. Halen oradan bize parmak sallıyor, tek millet olacaksınız diyor. Bak beyefendim, sen Hitler'i tanır mısın? Hitler'in bıyığı senden biraz daha kısaydı. O da bu dünyaya faşizmi dayattı, ama baki olmadı. Baki olan halkların direnişi oldu. Senin tek dilini, tek milletini kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanı olsak da olmasak da kabul etmiyoruz. Bu topraklar üzerinde asla tek dili yaratamayacaksınız. Bütün diller birbirinden kıymetli birbirinden değerlidir. Türkçe de güzeldir, Kurmancıki de, Zazaca da güzeldir. Arapça, Ermenci de, Farsça da güzeldir. Rumca da, Gürcüce de, Lazca, Çerkezce de güzeldir. Bu dillerin hepsi bu topraklarda yaşacak. Tek bir dil olmayacağız" dedi.

"En büyük mezhepçi Erdoğan'dır "


Türkiye'de en büyük mezhepçiliğin Başbakan Erdoğan tarafından yapıldığını öne süren Demirtaş, "Bu devlet madem bizim devletimiz, madem ezilenlerin devleti. Bu elitlerin elinden alacağız o koltuğu devletin bir numaralı koltuğundan başlayacağız. Çankaya'dan başlayacağız halkların iktidarını kurmaya. Türkiye'yi de kendi topraklarımızı anavatanımızı, Anadolu'yu, Kürdistanı bu hale getirmeye çalışıyorlar. Öyle yapmak istiyorlar ki burada birbirimizin yüzüne bakmayalım.


Birbirimizin boğazlayacak hale gelelim. Mezpehlerimizden dolayı ben Sünniyim, siz Alevi o Kürt, öbürü Türk, öbürü Çerkez, öbürü Laz. Kamplaşma yaparak bir arada durmamızı engelliyorlar. Bugün bile hala mezheplerimize, etnik kimliklerimize vurgu yaparak ayrıştırmaya çalışıyorlar. Biz kimliklerimizi saklayarak buralara gelmedik. Tam tersine sizin kimliklerimiz üzerindeki asimilasyon yok etme politikasına karşı direnerek buraya geldik. Ama biz asla ırkçılık yapmadık, bizler asla mezhepçilik yapmadık. Bunu söylerken Recep Tayyip Erdoğan'ın bahsettiği milliyetçiliği ayaklarımız altına aldık, mezhepçiliği ayaklarımız altına aldık propagandasıyla söylemiyorum. Bugün Türkiye'nin en büyük mezhepçisi Recep Tayyip Erdoğan'dır, en büyük ırkçısı, milliyetçisi yine odur. Tekçidir tekçi. İleri demokrasi adı altına her türlü faşizmi millete yutturmayı başaran büyük bir aktördür kendisi. T.C Başbakanları arasında en yeteneklisi odur. Nedir en büyük yeteneği; Yalan söyleme ustasıdır. Başarıyor bunu, bütün halkı kandırma konusunda gelmiş geçmiş en başarılı Başbakan'dır. Maalesef durum budur" ifadelerini kullandı.

"Alevilere göğsümüzü siper ederiz"

Başbakan Erdoğan'ın cemevlerine cümbüş evi dediğini söyleyen Demirtaş, "Bizler için bütün dinler birbirinden kıymetli, birbirinden değerlidir. Biz bu topraklarda birlikte kardeşçe yaşayacağız. Tek dil olmayacak herkes, dilini konuşacak. Herkes ibadetini özgürce yerine getirecek, biz bu iktidarı vaat ediyoruz. Faşizmi ve ırkçılığı temsil edenlere karşı tek yürek olacağız. Bizler birlik ve dirlik içersinde bunlara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz Bizi birbirimize düşman etmeye çalışanlara inat bizler birbirimize sahip çıkacağız. O diyor ya Aleviyi küçümseyerek, cemevine cümbüşevi diyor ya. Bizler herkesten fazla Alevi inancına, Alevi toplumuna, Alevi halkına sahip çıkacağız. Nerede bir Aleviye saldırı olursa biz orada olacağız, biz göğsümüzü siper edeceğiz. Bu tür ırkçılara, mezhepçilere, faşizan düşünce sahiplerine karşı biz birbirimizin yanında olup birbirimize sahip çıkacağız. Biz burada da Rojova'da da sahip çıkacağız. IŞİD'e karşı mücadele edeceğiz, IŞİD'in Türkiye şubesine karşı da boyun eğmeyeceğiz" dedi.

"Çankaya Erdoğan için duble yol değil "

Çankaya yolunun Başbakan Erdoğan için duble yol olmadığını söyleyen Selahattin Demirtaş, "Çankaya yolları senin için duble yol değil Recep Tayyip Erdoğan. O Çankaya yollarını sana dar edeceğiz demiştim. Bizi şimdi nereye koyacaklarını bilmiyorlar, AKP'ye sorsalar CHP'nin proje adayımışız, CHP'ye sorsalar AKP'nin proje adayımışız kendi aralarında daha karar verememişler. Akıllarına hiç gelmiyor ki yav bu belki gerçekten halkın adayı olabilir, gerçekten halkın içinde çıkmış hakiki halk adayı olabilir. Bu onların aklına gelmiyor, ben halkın adayıyım. Çünkü onların tarihlerinde halkın adayı olmak yok. Hep dayatma ile aday olmuşlar ya darbe ile birileri oraya Cumurbaşkanı olmuş yad a dayatma ile seçmişler. Biz halkın içinde geliyoruz. Trakya'da, Ege'de her yerde halkın içindeyiz. İşte bunu gördüklerinde korkuyorlar" diye konuştu.

cnnturk.com, 03.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.