Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > “Türkmenlere kamp kuruyoruz”

 
“Türkmenlere kamp kuruyoruz”
 

Türkiye’de her gün bir ilde yaşanan Suriyeli gerginliğiyle ilgili Bakan Atalay açıklama yaptı, “Kamp dışında 1 milyon 104 bin kişi var. İmkânı tükenen dilencilik falan yapıyor. Valilere talimat verdik. Kamplarda boş yer var” dedi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Iraklı Türkmenlere yardım gönderilmediğine ilişkin haberlerin doğru olmadığını savunarak, bölgeden kaçan Türkmenler için yeni kamp alanları oluşturduklarını söyledi. Atalay, “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin sınırları içerinde Nişabur’da bir Türkmen kampı kuruyoruz. Yerini tespit ettik ve kampı kurarak oranın yönetimine teslim edeceğiz” dedi.

Türkiye’ye gelen Suriyeli mültecilere de değinen Atalay şu bilgileri verdi:


1 MİLYON 324 BİN SURİYELİ TÜRKİYE’DE


“22 kampımız Türkiye’de. Şu anda kamplarımızda 220 bin kişi kalıyor. Halen 30 bin kişilik kapasite var. Kamplarımız iyi şartlardadır. Bizim fiili harcamamız 2 milyar 134 milyon 599 bin TL’dir. BM hesaplarına göre 3,5 milyar dolarlık yardım söz konusudur. Kamp dışında kalan nüfusumuz 1 milyon 104 bin kişidir. Bunların hepsini kayıt altına alma çabamız sürüyor.”

Atalay ayrıca, kamplarda kalmayanların dilencilik gibi görüntüler oluşturulmasına izin vermeyeceklerini ifade ederek, “Bütün valiliklerimize genelge gönderdik. Kamplarda yerlerimiz var. STK’lar da bu insanlarla ilgilenebilirler. Ama kamplarda da yerlerimiz var. Yeni kamplar da oluşturabiliriz. Bununla ilgili yer arama çalışmalarımız var” dedi.

Çözüm süreci kapsamında üzerinde çalışılan yol haritasına da değinen Beşir Atalay, “Yeni yol haritası daha somutluk, netlik taşıyacak. Zamanları kesin olacak. Periyodu belli olacak. Bundan sonraki süreçte önümüzü daha rahat göreceğiz. Böyle bir çalışmayı şu anda yürütüyoruz” dedi.

Taraf, 02.08.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.