Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > ‘Çözüm sürecinde artık AKP görüşüyor'

‘Çözüm sürecinde artık AKP görüşüyor'

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kürt sorununun çözümü konusunda eskiden aracı ülkelerle yapılan görüşmenin şimdi AKP ile yürütüldüğünü söyledi.

Diyarbakır'da 3 Bakan, akademisyen, gazeteci ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı "Yeni Türkiye'nin Açılan Kilidi: Çözüm Süreci Çalıştayı" yapıldı.

Çalıştaya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve İçişleri Bakanı Efkan Ala birer konuşma yaptı.

Radikal Ankara Temsilcisi Ömer Şahin'in haberine göre, AKP Ar-Ge Başkanlığı’nın düzenlediği günübirlik çalıştayda çözüm sürecinde gelinen nokta değerlendirilecek ve öneriler ele alındı.

“ARTIK AKP GÖRÜŞÜYOR”

İçişleri Bakanı Efkan Ala Diyarbakır'da yapılan çalıştayda ilginç ifadeler kullandı. Demokratikleşme ve çözüm sürecinde atılan adımları anlatan Ala, isim vermeden İmralı’da hükümlü PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmeye değindi.

Çalıştayın açılışında konuşan Ala, "Kürt sorunu eski Türkiye'nin besin kaynağıydı. Türkiye başka ülkelerin aracılığıyla yapıyordu. Bu devreden çıkınca taarruz başladı. Bir şey gözden kaçıyor. Türkiye görüşmeleri eskiden de yapıyordu. Ancak başka ülkeler aracılığıyla yapılıyordu. Biz onları da aradan çıkardık. AK Parti kendisi görüşüyor" dedi.

“ESKİ TÜRKİYE SORUN ÇÖZMEDİ BUNDAN BESLENDİ”

Efkan Ala, eski Türkiye'nin paradigmaları ile alışkanlıkları ile refleksleri ile bırakın böyle köklü sorunu, hiçbir sorunu köklü bir şekilde çözmesinin mümkün olmadığını söyledi. Eski Türkiye'nin siteminin sorun çözmediğini sorundan beslendiğini belirten Bakan Ala, şöyle dedi:

"Sorundan beslenen kapalı sistemlerin toplumlara milletlere hangi bedeller ödettiği Türkiye iyi bilenlerdendir. Eski Türkiye'nin kodlarıyla, bu bölgenin insanları yaşayarak öğrendi, biz sorunlarımız ancak çoğalttık, büyüktük, erteledik. Kapalı sistemler, yani eski Türkiye'nin sistemi, yani eski Türkiye'nin kodları düşman yoksa kendisine düşman üretmek üzere kodlamıştır. Her kesimi, belirli zamanlarda ihtiyaç duyduğunda öteki olarak tanımlamış, düşman olarak tanımlamış ve kendi varlığının onun üzerinden idame etmiştir. Hepimizi bu yönümüzle bu sistemin mağduru olduk. Öyleyse bu ismi bu başlığı önemsemeliyiz. Yeni Türkiye'nin yeni kodları ile meseleye yaklaşıyor olması Ak Parti ve bizlerin meseleyi samimi olarak gerçekten çözmek istediğimizin en önemli kanıtıdır" dedi.

YOL HARİTASI

İçişleri Bakanı Efkan Ala "Bu süreçte yol haritamızı koyuyoruz ve kararımızı ciddi bir şekilde gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz" ifadeleriyle sürece yeni yol haritasıyla devam edileceğini açıkladı.

Bakan Ala, çözüm sürecine ilişkin umutlu olduğunu ve umudunun karlar altında olmadığını söyledi. Ala, "Türkiye karar kurumları ile halkı ile kendi meselelerini kendisi çözecek" dedi.

 

Taraf, 06.06.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.