Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Bakan Ergin: Söyledim; Başbakan: Montaj

‘Biri yalan söylüyor’

Bakan Ergin: Söyledim; Başbakan: Montaj

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede kullandığı ve büyük tepki alan ‘Alevi hakim’ ifadesini doğruladı. Bundan iki saat sonra canlı yayında gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan’ın söz konusu ifadenin montaj olduğunu söylemesi ise sosyal medyada gündem oldu: “İkisinden biri yalan söylüyor…”

Önceki akşam internete düşen ses kayıtlarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yargıya müdahalesini gözler önüne seren bir ses kaydı yayınlanmıştı. Ses kaydında, Erdoğan, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan hakkındaki bir davayla ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i arıyor. Ergin, beraat kararı veren hakim için 'Alevi' yorumunda bulunuyordu. Başbakan, yerel gazetecilerin temsilcileriyle yaptığı bir toplantıda bu ses kayıtlarını kabul etmişti. Dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise ses kaydını doğrularken ''O hakimin Alevi olduğuna dair orada ağzımdan çıkan kelimeler, benim gün içinde kullandığım, her gün kullandığım kelimeler'' dedi.

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CNNTürk'te Enver Aysever'in sorularını cevapladı. Eski Bakan Ergin, bu davanın ilk derece mahkemesinde görülmesi esnasında Başbakan'a dosya üzerinde oynanacağı duyumları, şikayetleri geldiğini savundu. "İlk derece mahkemesi beraat kararı vermiş, karar Yargıtay’da bozulmuş, ilk derece mahkemesi yeniden beraat kararı vermiş. Başbakan da bunu soruyor." ifadelerini kullandı. O hakimin Alevi olduğuna dair orada ağzından çıkan kelimelerin, kendisinin gün içinde, her gün  kullandığı kelimeler olduğunu belirten Ergin. "Rencide etmek maksadıyla söylemediğimi ifade ettim. Her gün kullandığım bir ifadedir bu. Alevi arkadaşları incitecek bir amacımız bulunmuyor" yorumunu yaptı.

Dün gece ATV-aHaber ortak yayınına çıkan Başbakan Erdoğan ise ‘Alevi hakim’ sorusuna verdiği cevapta ‘montaj, parça parça birleştirilmiş' yorumunda bulundu.

Bir saat önce eski bakanı tarafından kabul edilen ifadeye Erdoğan’ın montaj demesi sosyal medyada polemik konusu oldu: ‘Hangisi yalan söylüyor?’

Zaman, 07.03.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.