Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > MİT'in Zarrab uyarısını yalanlamadı!

MİT'in Zarrab uyarısını yalanlamadı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Angela Merkel'in davetlisi olarak 2 günlük resmi ziyaret için Almanya'ya gitti. Havalimanında açıklamalarda bulunan Erdoğan, kendisine soru soran Zaman muhabirine de ilginç cevaplar verdi. Erdoğan, MİT'in yolsuzluk operasyonundan 8 ay önce hazırlayıp Başbakanlık'a sunduğu ve medyaya yansıyan Reza Zarrab hakkındaki raporu yalanlamadı. Kendisine bir suç duyurusu gelmediğini söylemekle yetindi.

Zaman muhabirinin sorusuna sinirlenen Erdoğan, şu cevabı verdi: ''Müşterek çalışıyorsunuz. Söylemediğinizi söylettiriyorsunuz. Sen değil, patronlarınız. Bu şekilde de bu işlere nüfuz etme yollarına gidiyorsunuz. MİT'in bu tür belgeleri nasıl ele geçiriliyor? MİT sürekli gizlilik kaydıyla çalışır. Bu halde sizlerin ya da oraların eline geçiyor? Çok tehlikeli bir gidiş."

 

Erdoğan, daha önce 'hayırsever' olarak tanımlığı İranlı İşadamı Zarrab hakkında, "İsmi geçen zat ile ilgili bana bugüne kadar hiçbir suç duyurusu gelmemiştir. Dolayısıyla patronlarınız da duymuştur herhalde.'' ifadesini kullandı.

TUTUKLULUK SÜRESİ 5 YIL OLACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Demokratikleşme paketinin içeriğine yönelik bilgiler veren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Dün Dolmabahçe'de demokratikleşme paketi ile ilgili yaptığımız çalışmayı derinlemesine ele aldık. Bizim daha önce yaptığımız çalışma idari boyutuyla zaten çözüldü, halledildi. Ama yasal sürece yönelik bunu da parlamentoya gönderdik. Fakat bunun yanında bizim aslında 3 paketimiz daha var. Bunlardan biri Adalet Bakanlığı ile alakalı, bir diğeri İçişleri Bakanlığı ile alakalı, bir diğeri de şeffaflaşma ile alakalı. Biz bu süreçte adalet ve içişleri ile ilgili olanları yetiştirmeye gayret ediyoruz. Özel yetkili mahkemeleri süratle kaldırma gayreti içindeyiz. Terörle Mücadele Kanunu ile alakalı olarak yeni bir düzenlemeye gidiyoruz. Bunu Ceza Kanunu kapsamına alacağız. Burada en hayati olan şu olacaktır. Tutukluluk süresi daha önce 10 yıldan 7.5 yıla indirilmişti. Dün yaptığımız çalışmayla bunu 5 yıla indirme kararı verdik. Bunu 5 yıla indiriyoruz. Meclis'ten de bunun çıkmasıyla zannediyorum ki binlerce insan bundan istifade edecek''

Zaman, 03.02.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.