Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Başbakan, yolsuzluğun ucu kendisine dokunacağı için HSYK’yı değiştiriyor

Başbakan, yolsuzluğun ucu kendisine dokunacağı için HSYK’yı değiştiriyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelecek yolsuzluk ve rüşvet operasyonundaki gidişatın önünü kesebilmek için HSYK’nın yapısını değiştirmeye çalıştığını anlattı. Bahçeli, hükümetin ‘darbe’ kılıfı altında polisleri, savcıları, hâkimleri, işadamlarını ve medyayı tehdit ettiğini anlattı.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Denizli programının ikinci gününde MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Emin Haluk Ayhan, İl Başkanı Mehmet Fevzi Yeniçeri, Büyükşehir Belediye başkan adayı Ali İpek ve ilçe belediye başkan adaylarıyla birlikte, Babadağ Belediye Başkanı Ahmet Yümsek'i makamında ziyaret etti. Ziyaretten sonra belediye önüne kurulan bir kürsüde halka hitap eden MHP lideri, hükümetin elindeki gücü milletin hayrına kullanmadığını anlattı. Asayiş olaylarındaki artışa dikkat çekti. Bahçeli, “Evlerde katliamlar oluyor. Boşanma oranları artmış. Her gün soygun, asayişsizlik. Toplum gerilmiş, birbirine hoşgörüsünü kaybetmiş. 11 yıldır iktidar olan AK Parti, Türkiye'yi bu hale sen getirdin.” diye konuştu. İşte Bahçeli'nin konuşmasından satır başları:

YARGIYA MUSALLAT OLDUN:“Yasama, yürütme ve yargı demokrasinin üç kuvvetidir. Yürütmeyi oradan çıkartıyorsun. Şimdi de yargıya musallat oldun. ‘Yargı bana darbe yapıyor.' diyor. Türkiye'de birçok olayları üst üste karıştırmaya çalışıyor, herkesi tehdit ediyor. Polisler hiçbir gerekçe gösterilmeden sürülüyor.”

GÜNEYDOĞU BÖLÜNMENİN EŞİĞİNDE:“Bu partinin gidişatı gidişat değil. İstifalar başlıyor, Recep Tayyip Erdoğan Bey tek başına diktatör olma gayreti içerisinde. Gelene saldırıyor, gidene saldırıyor. Bu millet, buna ne kadar tahammül edecektir? Doğu ve Güneydoğu'da bölünmenin eşiğine gelmişiz. Suriye'de Batı Kürdistan özerk yönetimi kurulmuş, Irak'ta Barzani emmioğlu olmuş. Neredeyse canı sıkıldı mı ya Ankara'ya ya Diyarbakır'a geliyor.”

AYAKKABI KUTULARI DOLARLARLA DOLU:“Yolsuzluk ve rüşvet başını almış gidiyor. Şimdi AKP'ye üç dönem oy veren değerli kardeşim; AKP'ye verdiğin oyla ayakkabı kutuları dolarla doluyor, farkında mısın? Hâlâ diyorsun ki: 'Bunlar doğru yapıyor.' Neresi doğru bu işin? Ayakkabı kutusunun içerisinde doların, içerisinde evde bazı kasalara ne ihtiyaç var? Evde para sayma makineleri ne bekliyor? Bunları kim yapıyor? Üç tane bakan ve bakanın oğlu yapıyor."

KENDİ İKTİDARINI KENDİN YIKIYORSUN:“Şimdi Başbakan, kendisine yönelecek bu gidişatın önünü kesebilmek için savcıları, hakimleri veya HSYK'nın yapısını değiştiriyor. Sorgulamaya savcılık emriyle giden emniyet mensuplarının yerini değiştiriyor. Sorgulamaya gittiği için onları cezalandırmaya kalkıyor. Ondan sonra da kalkıyor, 'Türkiye'de bir paralel devlet var, benim iktidarımı yıkmak istiyor.' diyor. Sayın Başbakan, kendi iktidarını kendin yıkıyorsun.”

SOKAKLARA DEĞİL, SANDIĞA GİDİN:“Kardeş kavgasına girmemize gerek yok. Sokak gösterileriyle kavga çıkarıp meydanlarda çatışmaya girmeye gerek yok. Önünüzde tarihi bir fırsat var. O da demokrasi içerisinde bir fırsat. O da demokrasinin önemli bir kurumu olan sandıktır. Sokak yerine sandığa gitmeliyiz. Sokaktaki kavga yerine, sandıkta tercihlerimizi koymalıyız. Türkiye'ye yanlış yapan varsa tepetaklak sandıktan atın gidin ama sokaklara girdiğiniz vakit, o kavga ve çatışmalar birçok aileyi perişan eder. Bunlar geçmiş dönemde de yaşandı. Bunları en iyi bilenlerden birisi bizleriz. Bir daha böyle bir hayat yaşamayalım istiyoruz.”

YANDAŞ MEDYA TAHRİK EDİYOR: “Yandaş medyayla herkesi tahrik ediyor. Yani bir gün bu toplum cinnet geçirirse ortalık karmakarışık olacak, onu bilmiyor. O sebepten dolayı bundan kurtulmanın yolu demokrasi içerisinde olmalı. Kurtulmanın yolu, sandığa gitmek olmalı. Bu kadar şaibeyle, bu kadar yolsuzlukla, bu kadar rüşvetle, bu kadar sıkıntılarla bu iktidar inancını kaybetmiştir, desteğini kaybetmiştir.”

 

Zaman, 02.02.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.