Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Arınç:'Diyarbakır'ın asil kimliği Müslümanlıktır'

'Diyarbakır'ın asil kimliği Müslümanlıktır'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyarbakır ziyareti sırasında "Diyarbakırlılar ilim, Kur'an, Peygamber ve İslam söz konusu olduğunda çok hassas insanlardır, Diyarbakır'ın asil kimliği Müslümanlıktır" dedi.

DİYARBAKIR - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyarbakır'da tarihi Zinciriye Medresesi'nde açılan "Mukaddes Miras Sergisi"ni gezdi.

12. yüzyıldan kalan Zinciriye Medresesi'nin çok özel bir medrese olduğunu vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

"12. yüzyıldan kalma medresede büyük ilimler tahsil edilmiş. İlim şehri olan Diyarbakır'da bu medresenin çok önemli fonksiyonlarının olduğunu biliyoruz. Önemli bir vakfımız, daha önce İstanbul'da sergilenen ve eşi benzeri olmayan, yüzyıllar öncesinden kalma Kur'an-ı Kerimleri bir araya getirdi. Halkımızın ilgisine ve takdirlerine sundu. Bir hafta, 10 günden bu yana serginin açık olduğunu biliyorum, gelmişken bizzat görmek istedim. Şimdiye kadar 20-25 bin kişinin ziyaret ettiğini söylüyorlar."

"Diyarbakırlılar ilim, Kur'an, Peygamber ve İslam söz konusu olduğunda çok hassas insanlardır, Diyarbakır'ın asil kimliği Müslümanlıktır" diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle Kur'an-ı Kerim ve Mushaf-ı Şeriflere karşı çok büyük ilgi göstereceklerini düşünüyorum. İnşallah gelecek arkadaşlarımız geçmişte göz nuruyla yazılan ve bir eşi olmayan bu güzellikleri görmeleri gerekiyor. Düzenleyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kur'an-ı Kerimleri çok kıymetlidir, bunlar ayrıca muhafaza ediliyorlar. Teşhir için de çok teknolojik imkanlar kullanılmış. Bu serginin mümkün olursa bütün Türkiye'yi dolaşarak herkesin dikkatine sunulmasını arzu ediyorum. Sabah saatlerinde olmasına rağmen sergiye büyük ilgi var."

TARİHİ ULU CAMİDEKİ RESTORASYON
Başbakan Yardımcısı Arınç, Ulu Camisi'nin Hanifiler bölümünün restorasyon çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Şafiiler bölümü de tamamlanmak üzeredir. 2014 başlarında Şafiiler bölümünü de kısmet olursa açmış olacağız. Bütün tarih ve kültür varlıklarımızın, vakıf eserlerimizin ayağa kalkması, tekrar insanlığa mal olması için büyük bir gayretle çalışıyoruz" dedi.

Daha sonra Bahadır, Arınç'a üzerinde el işlemesi figürler olan bakır sürahi hediye etti. Arınç, buradan Ulu Camisi'ye geçerek restorasyon çalışmaları inceledi.

ntvmsnbc.com, 17.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.