Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Siyasi Gündem > Gülen, Erdoğan’a rest çekti

Gülen, Erdoğan’a rest çekti

Dershane tartışmasına köprüleri atan bir açıklamayla katılan Fethullah Gülen, “Yüze gülenlerin, bu kadar kötülük yapabileceklerine inanmak istemiyoruz” dedi

Fethullah Gülen, dershanelerin kapatılmasına ilişkin taslak haberleri hakkında açıklama yaptı. Gülen, “Kardeş olduğunu söyleyenlerin birtakım planlar yaptığı yazılıyor. İnanmak istemiyoruz” dedi

Zaman gazetesinde önceki gün yayımlanan dershanelerin kapatılmasına ilişkin kanun taslağı hakkında Fethullah Gülen’den sert bir açıklama geldi. Pek çok dershanesi olan Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Zaman’da dün ve önceki gün yayımlanan haberlerde hükümetin özel öğrenim başta olmak üzere bütün eğitim sistemine darbe vuracak bir taslak hazırladığı iddia edilmişti. “Eğitime Büyük Darbe” başlıklı haberde kapanmayan dershanelere büyük para cezaları öngörüldüğü belirtilmişti. Gazetenin haberi üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise “maddi yaptırım” iddiasının gerçeği yansıtmadığını söylemişti.

Zaman’daki haberlere konu olan kanun taslağı hakkında herkul.org sitesine açıklama yapan Fethullah Gülen, “Mümin sarsılabilir ama devrilmez, meseleye öyle bakmak lazım. Musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmeli” dedi.

“KARDEŞ OLDUĞUNU SÖYLEYEN”

Gülen, daha sonra şu ifadeleri kullandı: “Her fırsatta ‘kardeş’ olduğunu söyleyen, aynı safta yer tutan ve hizmet erlerinin yüzüne gülen bazı kimseler tarafından bir kısım planların yapıldığı ve uygulamaya konulacağı yazılıp çiziliyor. Biz, müminlerin bu kadar kötülük yapabileceklerine ve garazlara bina ettikleri icraatla milletin geleceğine kastedebileceklerine inanmak istemiyoruz. İnanmak istemiyor ve hâlâ ‘Bu işte bir yanlışlık var!’ diyoruz.”

HACET NAMAZI ÇAĞRISI

“Herkul.org” sitesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı taslak haberini gördükten sonra Gülen’in çok üzüldüğü ve hâcet namazı çağrısı da yaptığı belirtildi.

Fethullah Gülen, “Bir tane öğretmen arkadaşımızın bile, dershaneler kapanırsa ne iş yaparız gibi hiç bir endişesi yok. Arkadaşlarımızın kaygısı yok” şeklindeki sözler hakkında şu tespitlerde bulundu: “Teşekkür ederim, demek ki oturmuş arkadaşlar. Hizmet duygusu düşüncesi itibariyle, elmacık kadar dalya olmuş. Cennetin kapılarını bile bunlar kapamak isteyebilirler. Bunlar girmesinler biz girelim, en azında önce biz girelim. ‘Bunların zaten girmeye hakkı yok’ diyenler çıkabilir. 60 ihtilalinden bu yana onu da gördük tokadını yedik, 70 darbesini gördük tekmesini yedik. 80 darbesini gördük onun da çiftesini yedik. Hepsinden bir şey yedik. Fakat tekme atan, tokat atan, çifte atanın şimdi hesapları görülüyor. Biz yapmadık onu, kader hüküm verdi ve kaderin o mevzuda figürü olarak kullandığı insanlar, onları öyle yaptılar. Bana dokunan bir yanı vardı, yaşlı başlı adamlar böyle orada hesap verince ciğerim yanıyor benim. Elimden bir imkân olsa ben onların hepsine ‘serbestsiniz’ derim. Ne var ki birileri onları planlıyor, yapıyor, ‘Topuklarını birbirlerine vurdu, karşımızda dimdik durdu bu adamlar, bunlara bunu dedirttik’ diyorlar bir taraftan, kapalı kapılar ardından diyorlar, fakat bir taraftan da camia onu sanki bir kısım elamanlarına yaptırtıyormuş gibi onlara fısıldıyor. Bir taşla iki kuşu vurma gibi bir nifak hareketi içinde bulunuyorlar. Bana yakışmayan şeyler ama müsaadenizle bu kadarını da söyleyeyim.”

Erdoğan, dershaneler hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı. Yardımcısı Bozdağ ise, “Bizim yapmak istediğimiz dershanelerin, özel okullara dönüşmesi ve bu yönde hizmet vermesidir” diye konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dershanelerin kapatılıp özel okula çevrilmesine ilişkin soruları sessizlikle karşıladı. Erdoğan dün, Ankara Gölbaşı’nda partisinin ilçe teşkilatına uğradı. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan’a dershaneler konusu soruldu. Erdoğan bu soruya Gazi Üniversitesi kampüsündeki fidan dikim törenine atıfta bulunarak, “İsterseniz Gazi’deki işimizi halledelim” dedi.

Dershanelere ilişkin açıklamayı Başbakan Erdoğan yerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptı. Bozdağ, “Bizim burada yapmak istediğimiz, dershanelerin dönüşmesinin önünü açmak, dershanelerin, özel okullara dönüşmesi ve bu yönde hizmet vermesidir” dedi.

ÜÇ YILDIR GÜNDEMDE

Dershaneler konusunun yeni olmadığını üç yıldır gündemde yer işgâl ettiğini dile getiren Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim burada yapmak istediğimiz, dershanelerin dönüşmesinin önünü açmak, dershanelerin, özel okullara dönüşmesi ve bu yönde hizmet vermesidir. Özel okula dönüşünce de bunların desteklenmesi ve bazı öğrencilerin özel okullarda okuması halinde onlara destek sunulması, dershanelerde görev yapan öğretmenlerle alakalı tedbirler alınmasını içeren bir dizi yardımı da barındıran bir adım atıyoruz esasında. Onun için ‘Bu bir dönüşüm projesi’ dersek daha iyi olur. Türkiye’nin her yerinde bugün özel okullar, özellikle büyük yerleşim yerlerinde var. Biz bu okulların artması ve özel eğitim veren kurumların çoğalmasından da memnuniyet duyarız. Esasında bu konuda atılacak adımlar bunu da güçlendirecektir.”

Önümüzdeki süreçte dershaneler konusunda büyük bir dönüşüm yaşanacağını da dile getiren Bozdağ, “Bunu da hükümetimiz açıklamıştır. Bu çerçevede de çalışmalar yürümektedir” dedi.

TASARI MECLİS’E GELDİĞİNDE...

Bekir Bozdağ, konu hakkındaki tartışmaların dershanelerle ilgili tasarının tamamlanıp kamuoyuna açıklanmasından sonra yapılması gerektiği yönündeki görüşünü ise şu sözlerle ifade etti: “Bundan sonraki süreçte de eğitimin kalitesini artırmak ve öğrencilerimize destek olacak başka mekanizmaları Milli Eğitim içerisinde ihdas etme konusunda da Milli Eğitim Bakanlığı ayrı bir çalışma yürütmektedir. Orada da kendi içinde de ilave destek derslerini kendi iç mekanizması içerisinde verecek formüller üzerinde de çalışıldığını biliyorum. Bu çalışma bittikten sonra, kamuoyuna detaylar açıklandıktan sonra tartışılırsa daha da sağlıklı olacaktır. Konu, kanun tasarısı olarak Meclis’e geldiği zaman bu tasarının içinde neler var, neler yok görülecek. O zaman eleştirilerin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Çünkü nelerin yapılacağı, nasıl yapılacağı net olarak öyle ortaya çıkacaktır. Şu anda benim bildiğim çalışmalar devam ediyor. Bittiğinde kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

Taraf, 16.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.